Wykorzystywanie osoby Maryi do tego, by budować fałszywą iluzję wspólnoty katolików z muzułmanami, skrytykował w rozmowie z „Famille Chrétienne” francuski ekspert ds. „dialogu” z islamem, François Jourdan. Jak powiedział, można modlić się w obecności muzułmanów – ale nigdy razem z nimi.
François Jourdan w rozmowie z „Famille Chrétienne” komentował głośną inicjatywę „dialogiczną”, do której doszło w bazylice św. Sulpiucjusza we Francji (pisaliśmy o tym TUTAJ). Katolicy modlili się tam razem z muzułmanami, a wszystkiemu patronowała Maryja. Pytanie tylko, jako kto – Matka Boga czy matka islamskiego proroka?
Jourdan skrytykował najpierw w ogóle sam pomysł urządzania islamskich modłów w kościele.
Wesprzyj nas już teraz!
– Dla muzułmanów stanowi to krok w kierunku trwającej islamizacji Francji, która obejmuje także miejsca sprawowania Mszy świętej. Mamy do czynienia z dwuznacznością. Można byłoby zrobić to samo w jakimś budynku parafii albo w sąsiadującym meczecie – powiedział.
Jak wskazał, na spotkaniu w centrum stanęła osoba Maryi, co budzi ogromne znaki zapytania.
– Maria nie ma w żadnej mierze tej samej pozycji w obu religiach. Także tutaj jest dwuznaczność. Owszem, Maria jest w Koranie matką Jezusa, ale Jezus jest dla muzułmanów islamskim prorokiem. Dla muzułmanów dziewictwo Maryi nie ma żadnego znaczenia. Kontekst jest we wierze chrześcijańskiej i muzułmańskiej całkowicie inny. Na tym spotkaniu w ogóle to się nie przejawiało. Powstała w ten sposób iluzja bliskości – podkreślił.
Pytany, czy można modlić się razem z muzułmanami, odparł jednoznacznie: – Oczywiście, że nie! […] Można spotkać się przy modlitwie, ale nie modląc się razem – powiedział, wskazując, że muzułmanie zupełnie inaczej niż chrześcijanie postrzegają Boga.
W jego ocenie dialog katolicko-muzułmański jest potrzebny, ale musi mieć ścisłe ramy i jasno wskazywać na rozbieżności. – Dwóch imamów, którzy śpiewają w kościele Fatihę, tak, jak stało się to w Saint-Sulpice, to nie jest to – wskazał. Jak wyjaśnił, muzułmanie w kościele modlili się do Allaha, by „nie prowadził ich na drogi tych, którzy błądzą” – mając na myśli właśnie chrześcijan…
Źródło: Kath.net
Pach