Potomkowie francuskich emigrantów w stanie Luizjana po raz kolejny wezmą udział w wyjątkowej procesji eucharystycznej, w której za Najświętszym Sakramentem eksponowanym na statku podąża kawalkada innych statków i łodzi, aby uczcić Pana ukrytego w hostii i umocnić wiarę lokalnej wspólnoty.
To już siódmy raz, kiedy w dzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny katolicy z konserwatywnego amerykańskiego stanu oddadzą hołd Patronce Obu Ameryk i Jej Boskiemu Synowi. Procesja zwyczajowo przemierza 40 mil (około 64 km) na terenie diecezji Lafayette. Płynącym po rzece Teche jednostkom towarzyszy procesja piesza idąca wzdłuż brzegu.
Tegoroczne wydarzenie, oprócz samego święta liturgicznego, odbędzie się dla upamiętnienia 256. rocznicy przybycia Akadyjczyków do USA oraz w intencji jedności i umocnienia katolickich rodzin. Biskup diecezji Lafayette, J. Douglas Deshotel, jak wyznał, modli się w intencji wzmocnienia wiary swoich wiernych, aby była podobna do wiary ich przodków, „w Jezusa, [który jest] drogą, prawdą i życie”. „Obyśmy oddali się pod opiekę Jego Niepokalanej Matki, patronki obu Ameryk” – powiedział.
Wesprzyj nas już teraz!
Francuscy katolicy przybyli do Stanów w XVII wieku, tworząc kolonię zwaną Akadią, a gdy w wieku XVIII przeszła ona we władanie protestanckich Anglików, zaczęły się represje i deportacje katolickiej ludności. Akadyjczycy, jak przypomina bp Deshotel, „byli pierwszymi przykładami czystek etnicznych w Nowym Świecie, kiedy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i udania się na wygnanie z powodu wiary katolickiej pod koniec wojny francusko-indiańskiej”. Wówczas część z nich przeniosła się do Luizjany.
„Tak jak oni byli prowadzeni przez wiarę w Jezusa, chleb życia i w Maryję, matkę Jezusa, nadszedł czas, abyśmy i my wszyscy odnowili naszą wiarę” – powiedział biskup. Na czele procesji popłyną dwie łodzie, jedna z monstrancją z Najświętszym Sakramentem, druga z figurą Matki Bożej. Procesji towarzyszyć będzie możliwość przystąpienia do spowiedzi.
W zeszłorocznej procesji wziął udział bp Glen J. Provost, również z Luizjany. „Z wielką sympatią wspominam mój udział w procesji w otoczeniu tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci, potwierdzających naszą wiarę w Eucharystię, która jest szczególnym darem naszego Pana. Co za transcendentny moment! Jakiż mamy przywilej wyrażania naszej wiary w taki sposób!” – powiedział hierarcha.
Źródło: The Catholic Sun
FO