29 października 2019

Masoni i sztuczna inteligencja. Francuscy wolnomularze analizują zagadnienie

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Gerd Altmann))

Francuska masoneria pochyla się nad tematyką sztucznej inteligencji. Kwestia została wybrana na temat aż dwóch konferencji.

 

Pierwsza z nich – organizowana przez lożę Praw Człowieka – odbyła się 26 października w Strasburgu. Referat wygłosił Yannick Meneceur, konsultant Rady Europy w sprawach polityki transformacji cyfrowej oraz sztucznej inteligencji.

Wesprzyj nas już teraz!

Natomiast drugie spotkanie w tej sprawie odbędzie się 16 listopada w Tulonie – w siedzibie Wielkiego Zboru szkockiego klubu tulońskiego. Konferencję organizuje Wielka Loża Koedukacyjna Francji (GLMF). Prelegentem będzie Christophe Habas, Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Francji (GODF) w latach 2016-2017.

 

Informatycy sztuczną inteligencją nazywają techniki programowania lub zarządzania informacjami inspirowanymi funkcjonowaniem ludzkiego mózgu, w tym uczeniem się, które pozwala zaprogramowanemu automatowi na dynamiczne wzbogacenie swojej wiedzy, a tym samym możliwości rozwiązywania problemów.

 

Zdaniem Christopha Habasa „dla masonów problem sztucznej inteligencji jest związany ze sposobem, w jaki kwestionuje ona specyfikę człowieka i grozi rozpadem dziedzictwa Oświecenia”. Uważa on, że napẹdzana chẹcią jak najszybszego i najwiẹkszego rozwoju sztuczna inteligencja stwarza ryzyko hiperindywidualizmu, zastępczego życia, zanikania zbiorowego zaangażowania i desocjalizacji. – W tych warunkach braterstwo znika, a humanizm wyparowuje – twierdzi mason.

 

Wolnomularze opowiadają się za pozycją obywatelskiego oporu i zwracają szczególną uwagę na fakt, by postęp przynosił korzyści wszystkim mężczyznom i kobietom, szczególnie najmniej uprzywilejowanym, a jego negatywne skutki powinny być kontrolowane z dala od jakichkolwiek interesów i dogmatów – deklaruje były Wielki Mistrz GODF.

 

 

FLC

 

 

Polecamy wybrane teksty portalu PCh24 na temat sztucznej inteligencji.

Aby przeczytać cały tekst należy kliknąć w tytuł.

 

Technoreligie – złudna nadzieja na samozbawienie
„Gdy człowiek nie wierzy w Boga, uwierzy w cokolwiek” – powiedział rzekomo Gilbert Keith Chesterton. W rzeczywistości to miejska legenda – słowa te nie padły z ust pisarza. Nic to jednak nie zmienia! Trafność tych słów obrazują technoreligie – wierzenia oparte na nadziei na radykalną transformację świata dzięki technologii.

Elon Musk: sztuczna inteligencja to zagrożenie, a twórca Facebooka nie zdaje sobie z tego sprawy
Sztuczna inteligencja (SI) stała się przedmiotem debaty wśród czołowych postaci w branży IT. Pozytywnie o możliwościach zapewnianych przez nią wypowiedział się twórca Facebooka, Mark Zuckerberg. Stwierdził, że można ją wykorzystać do wielu dobrych celów. Wkrótce w polemikę z nim wszedł założyciel PayPala Elon Musk, uznający SI za zagrożenie dla egzystencji ludzkości. Zarzucił twórcy Facebooka ograniczoną znajomość tematu. Zapowiedział także emisję filmu uświadamiającego zagrożenia płynące ze sztucznej inteligencji.

Nie dla humanizacji robotów. Europejscy biskupi przeciw projektowi PE
W związku z propozycją Parlamentu Europejskiego, mającemu nadać godność zaawansowanym robotom, Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wydała krótki dokument, sprzeciwiający się „uczłowieczeniu” maszyn. Nadanie im postulowanej „osobowości prawnej” przerzucałoby odpowiedzialność z producentów maszyn na same maszyny za szkody wyrządzone ludziom, chroniąc korporacje przez zapłatą wysokich odszkodowań.

Naukowcy pokazali cierpiące oczy robota. To krok ku prawom człowieka dla maszyn?
Francuscy badacze z Claude Bernand University postanowili pokazać ludziom „cierpienie” inteligentnego robota. W związku z tym postanowili pokazać im, jak wygląda „bycie w skórze” „cierpiącej” maszyny. Czy to krok w kierunku nadania maszynom praw człowieka?

„Prawa człowieka” dla robotów? To realna perspektywa!
Sztuczna inteligencja już dawno przestała być wyłącznie obiektem zainteresowania Hollywoodu. Współcześnie interesują się nią także naukowcy i prawodawcy. Gwałtowny rozwój robotyki prowadzi w Unii Europejskiej do propozycji konkretnych rozwiązań legislacyjnych. Padają pomysły stworzenia odpowiednich zabezpieczeń, a także nadania niektórym maszynom statusu… elektronicznych osób posiadających prawa i obowiązki.

 

Obiecała zniszczyć ludzkość, ale co tam, bo bywa też miła. Robot Sophia z indeksem AGH
Na krakowski kongres nowych technologii Impact’18 przybył przypominający człowieka robot Sophia. Inteligentna maszyna wygłosiła referat. Przekazano jej także indeks studencki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Szaleńczy rozwój sztucznej inteligencji. Fikcja z „Terminatora” staje się faktem?
Sztuczna inteligencja nie spędza raczej snu polskim politykom i intelektualistom. Preferują oni bieżące gierki, ewentualnie historyczne spory. Tymczasem problem niekontrolowanego rozwoju SI spędza sen z powiek specjalistów z tej dziedziny. Co więcej, jest nam bliższy, niż się większości osób wydaje.

Transhumanizm – „nowy wspaniały człowiek” czy „technologiczna utopia”?
W mediach od dłuższego czasu pojawiają się teksty omawiające problematykę niezwykle szybkiego rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Jest ona opisywana w różnych formach i odmianach, często wskazując na zagrożenia związane z jej stosowaniem. Łącznie z zagadnieniami dotyczącymi zastosowania sztucznej inteligencji pojawiają się zagadnienia związane z robotyką, autonomicznymi maszynami i zintegrowanymi systemami podejmowania decyzji.

Polecamy również nasz e-tygodnik. Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

   

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 309 911 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram