Zarząd Województwa Mazowieckiego wsparł kwotą 25 tysięcy złotych tzw. paradę równości, czyli coroczną manifestację aktywistów LGBT i polityków lewicy. Demonstracja przeszła 9 czerwca ulicami Warszawy. Uczestnicy głosili hasła uderzające w tożsamość małżeństwa i rodziny. Domagali się także wprowadzenia do kodeksu karnego szczególnych regulacji dotyczących „mowy nienawiści”, tożsamości płciowej i orientacji seksualnej – przypomina instytut Ordo Iuris.
„Decyzję o udziale województwa jako partnera podczas Parady Równości oraz imprez towarzyszących podjął Zarząd Województwa Mazowieckiego” – stwierdził, w odpowiedzi na złożony wniosek o udostępnienie informacji publicznej, Paweł Cukrowski, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim.
Wesprzyj nas już teraz!
Urzędnik dodał że wspomniana jednostka samorządu wojewódzkiego zakupiła za 25 tysiące złotych pakiet promocyjny od Fundacji Wolontariat Równości. Celem transakcji była popularyzacja regionu m.in. poprzez zamieszczenie logotypu Mazowsza na materiałach promujących paradę, czy reklam na Facebooku i w specjalnym przewodniku.
„W ramach pakietu zorganizowane było również stoisko wystawiennicze województwa podczas Pikniku Równości – imprezie towarzyszącej” – dodał Cukrowski.
Wsparcie Zarządu Województwa Mazowieckiego zapewniło pokrycie niemal czwartej części planowanych wydatków parady równości. Zgodnie bowiem z informacjami udostępnionymi przez jej organizatorów, koszty manifestacji środowisk LGBT szacowane były na 111 tysięcy złotych. Kwota zebrana od osób prywatnych za pośrednictwem serwisu Pomagam.pl wyniosła łącznie 47 214 zł, a więc około 43 procent zakładanych wydatków na marsz.
– Zgodnie z prawem, działalność organów województwa, w tym zarządu, jest jawna. Obywatele mają prawo do informacji, na co przeznaczane są środki publiczne – podkreśla Olaf Szczypiński, ekspert Ordo Iuris
Wcześniej Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oficjalnie odmówiła objęcia Parady Równości w 2018 r. swoim patronatem. Koalicję rządzącą województwem tworzą radni PSL i PO, a na czele zarządu województwa, który podjął decyzję o wsparciu demonstracji, stoi wywodzący się z Polskiego Stronnictwa Ludowego marszałek Adam Struzik. Nie jest przy tym jasne, czy decyzja była konsultowana z radnymi sejmiku województwa.
Źródło: Ordo Iuris
RoM
Zobacz także:
W obronie wyższych praw. Dlaczego musimy przeciwstawiać się legalizacji związków homoseksualnych?