27 lutego 2015

Matka Boża Rychwałdzka powraca do swych dzieci. Uroczystości 1 marca

W niedzielę, 1 marca w Rychwałdzie odbędzie się uroczystość wprowadzenia do świątyni cudownego obrazu Matki Bożej. Wizerunek słynącej łaskami Maryi po blisko rocznej renowacji wraca na Żywieczcyznę. W tym roku w parafia przygotowuje się do uroczystości Złotego Jubileuszu Koronacji Cudownego Obrazu. Obchody będą miały miejsce już 19 lipca. Wówczas to korony papieskie oraz sukienka wdzięczności zostaną powtórnie symbolicznie nałożone przez prymasa Polski.

 

Adam Karbowski, rzecznik Sanktuarium w Rychwałdzie wyjaśnia, że po renowacji cudowny obraz w drodze powrotnej z Krakowa zostanie wystawiony w konkatedrze żywieckiej. Przez cały sobotni dzień, 28 lutego 2015 roku, a także jeszcze w niedzielę rano mieszkańcy Żywca i okolic będą mogli pokłonić się Matce Bożej w Jej cudownym wizerunku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Parafia w Rychwałdzie do uroczystości jubileuszu przygotowuje się poprzez Misje Parafialne. W ostatnim dniu rekolekcji, właśnie w najbliższą niedzielę o godz. 10 kapłani i parafianie wyjdą na granicę Rychwałdu przywitać Maryję, a następnie w procesji przejdą do świątyni. Matkę Bożą do Jej Domu wprowadzi ks. bp Tadeusz Rakoczy, który także będzie przewodniczył Mszy św., jaka rozpocznie się o godz. 11. Po Eucharystii przed kościołem zostanie umocowany odnowiony krzyż misyjny na swoim miejscu i wierni złożą ślubowanie, a następnie obraz będzie wystawiony przy ołtarzu głównym do godz. 21.00, kiedy to wspólnotowym Apelem Jasnogórskim zostanie zakończony dzień. – Zapraszamy do licznego uczestniczenia w historycznej ceremonii wprowadzenia Rychwałdzkiej Madonny – mówi o. Bogdan Kocańda OFM Conv, kustosz sanktuarium.

 

Jak podkreśla Adam Karbowski, renowacja obrazu, odnowa elewacji kościoła, przygotowanie sukienki wdzięczności, misje święte, comiesięczne nowenny, pielgrzymki i wiele innych działań mają przygotować parafię i pielgrzymów do uroczystości Złotego Jubileuszu.

 

Garść historii

 

Cudowny obraz Matki Bożej znajduje się w Rychwałdzie od 1644 roku, kiedy został podarowany przez Katarzynę Grudzińską z Komorowskich. Pochodzi z XV wieku i prawdopodobnie jest dziełem cechowego, nieznanego artysty.

 

Obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej został namalowany temperą na desce lipowej o wymiarach 91.5×113.5 cm. Pochodzi z XV wieku i został wykonany według kanonów ostatniego okresu sztuki bizantyjskiej. Obraz reprezentuje typ ikonograficzny zwany Hodgetria ( Przewodniczka, wskazująca na Chrystusa) najstarszy i najbardziej rozpowszechniony sposób przedstawienia Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na rękach.

 

Właścicielami wizerunku Najświętszej Maryi Panny była rodzina Grudzińskich. Obraz znajdował się w majątku Piotra Samuela Grudzińskiego , starosty w Środzie, który w 1640 roku ożenił się z Katarzyną Komorowską, właścicielką Ślemienia. Katarzyna Grudzińska z Komorowskich, wracając do dziedzicznego zamku w Ślemieniu, przywiozła ze sobą obraz Matki Bożej. Początkowo obraz przechowywano w zamkowej kaplicy, a w 1644 roku Katarzyna Grudzińska podarowała go do kościoła parafialnego w Rychwałdzie, gdzie został umieszczony w bocznym ołtarzu – opowiada Adam Karbowski i dodaje: – 13 grudnia 1658 roku biskup krakowski Mikołaj Oborski dekretem uznał obraz za cudowny i polecił szerzenie jego kultu. W dniu 22 października 1688 roku przeniesiono cudowny obraz Matki Bożej z ołtarza bocznego do głównego. Kolejne przeniesienie obrazu odbyło się 2 lipca 1756 roku, kiedy biskup krakowski Franciszek Podkański dokonał konsekracji nowego kościoła, a cudowny obraz przeniesiono do głównego ołtarza pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej.

 

18 lipca 1965 roku w obecności 80 tysięcy wiernych obraz został koronowany przez Prymasa Polski ks. Stefana Wyszyńskiego i Arcybiskupa Karola Wojtyłę.

 

pam 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram