8 października 2021

Mec. Jerzy Kwaśniewski: to nie pierwszy raz, gdy TK wydaje wyrok potwierdzający wyższość Konstytucji RP nad prawem UE

(fot. PCh24TV)

To nie jest precedensowy, tylko czwarty już wyrok polskiego TK na przestrzeni 20 lat, który potwierdza, że Konstytucja RP ma pierwszeństwo przed prawem Unii Europejskiej – podkreślił w programie Jaka jest prawda?” na antenie PCh24 TV mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris.

Łukasz Karpiel poprosił mec. Kwaśniewskiego o komentarz do czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który wydał wyrok, iż prawo krajowe jest ponad prawem unijnym.

Gość PCh24 TV przypomniał, że nie był to pierwszy tego typu wyrok polskiego TK. – Pierwszy tego typu wyrok wydano w roku 2005, następnie w 2010, kolejny w 2011 i nigdy polski Trybunał Konstytucyjny nie miał wątpliwości, że jeżeli Unia Europejska przekraczałaby swoje kompetencje, albo gdyby stanowiła prawo rażąco sprzeczne z polskimi zasadami ustrojowymi, to Polska ma prawo odmówić stosowania takich norm unijnych – tłumaczył.

Wesprzyj nas już teraz!

Jeżeli polski TK ma za sobą trzy takie wyroki wydane w zupełnie różnych składach od 2005 roku, czyli praktycznie od samego początku naszego członkostwa w UE to trzeba powiedzieć, że w czwartek, 7 października, Trybunał miał sprawę dość prostą do rozstrzygnięcia i tak naprawdę zamieszanie wokół tego orzeczenia jest zamieszaniem bardziej publicystycznym niż prawniczym – zauważył mec. Jerzy Kwaśniewski.

W dalszej części swojej wypowiedzi prezes Instytutu Ordo Iuris wyjaśnił, co wynika z czwartkowego orzeczenia TK. – Trybunał powiedział w czwartek, że jeśli doszłoby do sporu pomiędzy organami UE, które rozszerzają swoje kompetencje poza pierwotne kompetencje traktatowe i jeżeli organy UE zaczynają działać poza kompetencjami przekazanymi przez Polskę w traktatach, to wówczas musimy wrócić do zasady pierwszeństwa Konstytucji RP i zweryfikować czy wykonywanie takich kompetencji, których wcześniej Polska nie przekazała na mocy traktatu UE jest zgodne z Konstytucją. Nic bardziej logicznego! – wyjaśnił.

Naturalną konsekwencją tego orzeczenia jest punkt 3., który mówi, że jeśli UE zaczyna sobie uzurpować prawo do kontroli prawidłowości powoływania sędziów w Polsce, to trzeba to uciąć, bo tego typu kompetencja nie została przez Polskę przekazana UE i jest niezgodna z Konstytucją RP. Takiej kontroli organy unijne, a konkretnie Trybunał Sprawiedliwości UE nie mogą prowadzić. Wszystko jest dosyć logiczne – podkreślił gość Łukasza Karpiela.

– Problem polega na tym, że mamy kontekst polityczny tego wyroku, kontekst sporu z UE i nagle okazuje się, że ci wszyscy, którzy przy trzech poprzednich orzeczeniach nie krzyczeli teraz podnoszą larum – podsumował mec. Jerzy Kwaśniewski.

Cała rozmowa jest dostępna na platformie PCh24 TV i na kanale PCh24TV – Polonia Christiana na YouTube.

Prezes Ordo Iuris o wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa unijnego

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram