W Polsce narasta fala antyklerykalizmu. Winę za to ponoszą głównie media – zauważają międzynarodowi eksperci.
Opracowywany co dwa lata przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie raport, dotyczy sytuacji chrześcijan na świecie. Najnowszy obejmuje okres od października 2012 r. do czerwca 2014 r. Zdaniem ekspertów w 81 krajach ze 196 objętych monitoringiem swoboda wyznania jest ograniczona w wysokim lub średnim zakresie. W 14 krajach za prześladowania na tle religijnym odpowiedzialny jest ekstremizm islamski (m.in. Irak, Iran, Pakistan, Syria, Republika Środkowoafrykańska), a w sześciu są one związane z autorytarnymi reżimami (m.in. Chiny, Korea Północna).
Wesprzyj nas już teraz!
W raporcie uwagę poświęcono także Polsce. Autorzy dokumentu zauważają, iż w naszym kraju „w ostatnich latach nasiliły się konflikty między wspólnotami religijnymi (przede wszystkim Kościołem katolickim) a przedstawicielami środowisk świeckich”. W Polsce, jak czytamy w raporcie „doszło do wzrostu agresji i podniesienia antyklerykalizmu do rangi postawy, która może być akceptowana społecznie”. Winne tej sytuacji są m. in. media. „Jednym z najlepszych przykładów w tej dziedzinie jest dziennikarz Tomasz Lis, od roku 2012 redaktor naczelny tygodnika Newsweek Polska, wydawanego przez niemiecki koncern Axel Springer Verlag […]. Newsweek Polska, zyskał wątpliwą sławę zwłaszcza dzięki swym gorszącym okładkom, przedstawiającym ulubione cele ataków gazety” – napisano w dokumencie.
„Trudno mieć wątpliwości, że okładka ta jest elementem świadomej kampanii antyklerykalnej. Tematem innej okładki były nieślubne dzieci księży, kolejna przedstawiała całujących się rzekomych kapłanów o skłonnościach homoseksualnych” – czytamy w raporcie. Uwadze autorów dokumentu nie umknęła także antyklerykalna wymowa takich pism jak „Nie” Jerzego Urbana oraz „Fakty i Mity”.
Antyklerykalna i antyreligijna nagonka podsycana przez media – zdaniem Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi – jest przyczyną aktów przemocy werbalnej i fizycznej wobec katolików oraz dewastacji obiektów sakralnych tj. próba zniszczenia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, do której doszło w grudniu 2012 roku.
Źródło: „Rzeczpospolita”
luk