W Watykanie jest już gotowy nowy dokument dotyczący Mszy tradycyjnej. Jego autorem jest abp Vittorio Viola z Dykasterii ds. Kultu Bożego. Sens nowych rozwiązań sprowadza się do całkowitego zakazu sprawowania Mszy świętej w dawnym rycie, z ważnym wyjątkiem. Chodzi o wspólnoty dedykowane tradycyjnej liturgii, które mogłyby nadal odprawiać Mszę świętą według mszału z 1962 roku.
Wiadomości o dokumencie przygotowanym w Watykanie podała watykanistka Diane Montagna z The Remnant. Powołując się na swoje dobrze poinformowane źródła w Rzymie napisała, że dokument z nowymi restrykcjami dotyczącymi Mszy trydenckiej był przygotowywany od dawna. Istniały dwie jego wersje, żadna nie zadowalała papieża.
Ostatecznie Franciszek zlecił opracowanie właściwego tekstu abp. Vittorio Violi z Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, autorowi jednej z poprzednich wersji. Abp Viola jest duchowym uczniem abp. Annibale Bugniniego; nosi jego pierścień biskupi.
Wesprzyj nas już teraz!
Viola miał przygotować dokument we współpracy z najważniejszymi kurialistami, w tym z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem oraz prefektem Dykasterii Nauki Wiary kard. Victorem Manuelem Fernándezem. Znaczący wpływ na kształt dokumentu ma mieć również czołowy kanonista papieski, kard. Gianfranco Ghirlanda SJ.
Według The Remnant dokument ma mieć rangę konstytucji apostolskiej.
Po zmianach Mszę trydencką będą mogły sprawować wyłącznie instytuty dedykowane dawnej liturgii. To między innymi działające w Polsce Bractwo Kapłańskie św. Piotra czy Instytut Dobrego Pasterza, ale również Instytut Chrystusa Króla i inne.
Nie wiadomo jeszcze, czy nowe regulacje pozwalałyby kapłanom tych instytutów udzielać wszystkich sakramentów w dawnym rycie; wydaje się to jednak prawdopodobne ze względu na fakt, że w 2022 roku papież osobiście udzielił na to zgody Bractwu Kapłańskiemu św. Piotra.
Jeżeli tekst opisany przez The Remnant zostałby przez papieża ogłoszony, mogłoby to oznaczać całkowite wyeliminowanie Mszy trydenckiej z wielu miejsc w Polsce, gdzie nie ma kapłanów z tradycyjnych instytutów. Być może efektem publikacji nowych restrykcji byłby – w dłuższej perspektywie czasowej – rozrost takich instytutów; wszystko zależy od konkretnego kształtu regulacji.
Wcześniejszy dokument ograniczający możliwość sprawowania Mszy tradycyjnej, motu proprio Traditionis custodes, został ogłoszony 16 lipca 2021 roku. Być może nowy tekst ukaże się już wkrótce, około trzeciej rocznicy publikacji poprzedniego.
Źródła: remnantnewspaper.com, pch24.pl
Pach