19 czerwca 2021

Minister edukacji i nauki podczas spotkania z przedstawicielami młodzieżowej organizacji „zielonych” zapowiedział, że w placówkach oświatowych już za dwa lata wprowadzony będzie specjalny program nauczania o klimacie.

 

Przemysław Czarnek rozmawiał w czwartek z aktywistami zaangażowanymi w Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Uważają oni, że o tak zwanym globalnym ociepleniu uczniowie powinni być „uświadamiani” nie tylko na lekcjach wiedzy o przyrodzie, ale również na biologii, geografii, chemii, fizyce, wiedzy o społeczeństwie, historii, języku polskim oraz podstawach przedsiębiorczości. Zgłosili swoje postulaty podczas spotkania z ministrem odpowiedzialnym za edukację na wszystkich poziomach. Ich zdaniem, edukacja klimatyczna „powinna być bowiem wiedzą powszechną i dostępną dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Edukację związaną z kryzysem klimatycznym i bioróżnorodnością należy prowadzić w oparciu o najlepszą, dostępną wiedzę naukową, a zagadnienia z tym związane powinny być obecne w programach wielu przedmiotów szkolnych, ukazując złożoność etyczną, naukową i społeczną wyzwania”.

Wesprzyj nas już teraz!

Młodzi działacze chcą by „kryzys klimatyczny” traktowany był jako społeczny. O dziwo przyznali też nie wprost, że dostrzegają negatywne skutki prowadzonej przez siebie propagandy. Uważają bowiem, że polski system oświatowy powinien wspierać „uczniów i nauczycieli w walce z depresją klimatyczną oraz problemami ze zdrowiem psychicznym. To narastający problem, wynikający z głębokiego niepokoju o swoją przyszłość już uświadomionej młodzieży” – czytamy w informacji ze spotkania.

Ekologiści prezentują pogląd, że szkoły powinny przeformatować całe swoje funkcjonowanie po to by stały się „przykładem zrównoważonego wykorzystania zasobów i osiągnęły neutralność klimatyczną najpóźniej do 2030 roku”.

Rozmowa odbyła się z udziałem poseł Jadwigi Emilewicz oraz przedstawicieli oenzetowskiej organizacji UN Global Compact Network Poland.

„Szef resortu, Przemysław Czarnek, zgodził się, że edukacja klimatyczna powinna zostać wprowadzona na szerszą skalę i ukazywać różne spojrzenia na problem, edukować na temat jego złożoności oraz możliwych rozwiązań. Minister edukacji zadeklarował, że jest gotów rozpocząć kolejne rozmowy oraz opracowanie reformy oświaty w zakresie edukacji klimatycznej. Tak, aby pojawiła się ona w polskich szkołach w 2023 roku. Zgodnie z obietnicami ministra Czarnka, spotkanie z aktywistami MSK nie ma być jedyną taką okazją” – czytamy w serwisie klimat.rp.pl.

15 lipca z inicjatywy wspomnianej powyżej przybudówki ONZ odbędzie się Okrągły Stół dla Edukacji Klimatycznej. Przedstawiciele rządu rozmawiać tam będą z „szerokim gronem organizacji i podmiotów, dla których ważna jest rzetelna edukacja klimatyczna”.

 

Źródło: klimat.rp.pl

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram