Meksykańskie władze ogłosiły, że co roku 17 maja obchodzony będzie „Narodowy Dzień Walki z Homofobią”.
Wybór daty nawiązuje do skreślenia homoseksualizmu z listy chorób psychicznych przez Światową Organizację Zdrowia. Obrońcy życia zauważają, że nowe „święto” może przyczynić się do wzrostu cenzury osób krytycznych wobec homoseksualizmu. W ostrych słowach krytykują decyzję rządu.
Wesprzyj nas już teraz!
W rządowym dekrecie czytamy, że homofobia to „obawa, odrzucenie lub awersja do innych z powodu ich seksualnych preferencji, tożsamości genderowej, bazująca na stereotypach, uprzedzeniach i piętnach, wyrażających się w dyskryminacyjnych postawach, które podminowują równość, godność, prawa i wolność i które mogą generować różne typy przemocy”.
Jak pisze Sofia Vazquez-Mellado na łamach lifesitenews.com wybór daty nawiązuje do decyzji Światowej Organizacji Zdrowia z 1990 r. gdy wykreślono homoseksualizm z listy chorób psychicznych. Decyzja rządu spotkała się z krytyką obrońców życia. Według Leticii Gonzalez prezes prorodzinnej organizacji Voz Pública AC dzień walki z homofobią będzie w praktyce świętowaniem zniszczenia małżeństwa i rodziny.
– Dążenie do odkrycia tego, co nauka ma do powiedzenia o homoseksualizmie jest dziś postrzegane jako przejaw homofobii – powiedziała Gonzalez. – Tymczasem obrona prawa do podjęcia decyzji opartej na faktach jest uniwersalnym prawem. Musimy rozpowszechniać prawdę – dodała.
Kontakty homoseksualne są w Meksyku legalne już od 1871 r. Od 2003 r. władze federalne zakazują dyskryminacji w oparciu o orientację seksualną. Prawna aprobata związków sodomitów zależy od danego stanu. Homo-małżeństwa są uznawane w stanach Mexico City (od 2010 r.) i Quintana Roo (od 2012 r.). Natomiast związki partnerskie są legalna w stanach Coahuila od 2007 r., a od 2013 r. także w Colima, Jalisco i Campeche. W Mexico City i Coahuila prawo dopuszcza także adopcję dzieci przez pary homoseksualne.
Źródło: lifesitenews.com
Mjend