6 maja 2013

Obrońcy życia w Meksyku mają się z czego cieszyć. Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości tego kraju odrzucił dwa pozwy złożone przez władze gmin w dwóch stanach – Oaxaca i Uriangato. Gminy dążyły do obalenia poprawek w konstytucjach stanowych, które gwarantują ochronę życia od poczęcia. Trybunał uznał jednak, że takie zapisy nie są sprzeczne z prawem kobiet do ochrony zdrowia.

 

Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Meksyku orzekł także, że poprawki do stanowych konstytucji nie zostały unieważnione przez regulacje rządu federalnego, które wymagają od wszystkich meksykańskich szpitali zapewnienia zgwałconym kobietom dostępu do aborcji i antykoncepcji. Spośród jedenastu meksykańskich sędziów, obecnych było dziewięciu. Jeden z nich opuścił salę na moment przed głosowaniem. Przeciwnicy pozwów gmin wygrali w stosunku 5 do 4 głosów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

To orzeczenie jest zgodne z wyrokiem z 2009 r. w którym meksykańskie stany otrzymały prawo do ustanawiania poprawek konstytucyjnych dotyczących ochrony życia. Jednocześnie jest ono sprzeczne z decyzją Trybunału sprzed około tygodnia. W podobnej sprawie sędziowie przyznali rację gminie w stanie Querentano. Dzień później sprecyzowano jednak, że wyrok dotyczy tylko danej gminy, a nie całego stanu. Na większości terenu Querentano nadal będzie więc obowiązywać ochrona życia od poczęcia.

 

Często spotykanym rozwiązaniem prawnym kwestii aborcyjnej w Meksyku jest zakaz aborcji z pominięciem przypadku gwałtu, zagrożenia życia matki i niekiedy deformacji płodu. Jedynie w Mexico City aborcja jest od 2007 r. legalna w większej liczbie przypadków. Z kolei konstytucyjne poprawki gwarantujące ochronę życia nienarodzonym istnieją aż w 18 z 31 meksykańskich stanów.

 

Prawodawstwo dotyczące związków homoseksualnych jest w poszczególnych stanach Meksyku równie zróżnicowane jak to dotyczące ochrony życia. W tym przypadku złożoność meksykańskiego systemu prawnego jest wykorzystywana przez homo-aktywistów. Ich taktyka polega na rejestrowaniu związków na poziomie gmin i liczeniu na korzystny werdykt federalnych władz sądowniczych.

 

W Meksyku małżeństwa homoseksualne są legalne w Mexico City i w Quintana Roo. Homoseksualiści mogą też zawierać związki partnerskie w stanie Coahuila. Warto pamiętać, że laickie państwo meksykańskie nie uznaje małżeństw kościelnych. Jest tak mimo, że dziewięćdziesiąt kilka milionów mieszkańców tego kraju to katolicy. Jest to drugi po Brazylii kraj na świecie z tak znaczną liczbą wiernych Kościoła.

 

Źródło: lifesitenews.com

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 465 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram