Mel Gibson, amerykański aktor i producent filmowy pracuje nad historycznym serialem telewizyjnym na temat oblężenia Malty przez Turków w 1565 roku. O losie kampanii zdecydowała bitwa pod Lepanto (1571), w której wojska chrześcijańskie powstrzymały muzułmański podbój Europy.
W wywiadzie dla LifeSite News, reżyser „Pasji” wyjaśnił, że wraz z zespołem napisali 3 godziny serialu o nazwie „Oblężenie” (ang. Siege). Jak dodał, serial „w atrakcyjny i edukacyjny sposób opowiada o oblężeniu Malty”. Projekt jest jeszcze na wczesnym etapie, ekipa dopiero sprawdza potencjalne lokacje zdjęć.
We wrześniu Times of Malta poinformował, że Mel Gibson wraz ze swoim zespołem odwiedzili Maltę, gdzie spotkali się z premierem Robertem Abelą, z którym omawiali swój projekt i możliwe lokalizacje produkcji.
Wesprzyj nas już teraz!
Pod koniec września, w rozmowie z Movieweb.com reżyser ujawnił więcej szczegółów na temat serialu.
„Pracuję nad limitowanym serialem telewizyjnym o oblężeniu Malty, które jest niesamowitą historią. Istnieje tylko jedno miejsce, w którym można ją nakręcić. Oczywiście, mam na myśli Maltę” – powiedział. Gibson opisując tę bitwę, wyjaśnił, że „to właśnie tam, w tych fortecach, 700 rycerzy broniło Malty przed atakiem Turków; a Sulejman wysłał 40 000 ludzi i statków i… rycerze wygrali. To całkiem szalone”.
Na pamiątkę zwycięstwa wojsk Ligi Świętej, skupionej wokół Państwa Kościelnego, nad wojskami Imperium Osmańskiego, Kościół katolicki obchodzi Święto Matki Bożej Różańcowej.
Przed bitwą, w obliczu zagrożenia islamizacją Europy, papież Pius V, dominikanin, skierował do całego Kościoła wezwanie do modlitwy różańcowej w intencji zwycięstwa chrześcijan. Bitwa, która rozstrzygnęła o losach wojny, przypadła akurat w dzień, kiedy dominikanie obchodzili wspomnienie Maryi Królowej Różańca. Mimo znacznej przewagi liczebnej wojska Imperium Osmańskiego poniosły klęskę. Do zwycięstwa przyczyniła się raptowna zmiana kierunku wiatru, co papież przypisał interwencji Maryi.
Źródło: lifesitenews.com / własne PCh24.pl
PR
Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy. To Różańcowa Pani dała zwycięstwo