20 stycznia 2016

Po skierowaniu do konsultacji społecznych projektu nowelizacji Karty Nauczyciela, Ministerstwo Edukacji Narodowej chce dyskutować o kolejnych zmianach w oświacie. To m.in. rezygnacja ze sprawdzianu szóstoklasisty oraz analiza podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego.


Plan pracy resortu na 2016 roku Anna Zalewska, szefowa MEN przedstawiła na posiedzeniu rządu. Jak poinformowała, 8 stycznia do konsultacji społecznych trafił już projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który proponuje zniesienie tzw. godzin karcianych, czy rozszerza na wszystkich nauczycieli wymogu niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie, w tym także nie toczenia się wobec nich postępowania karnego, dyscyplinarnego lub postępowania o ubezwłasnowolnienie.

Wesprzyj nas już teraz!

Na tym nie koniec zmian, bo jak zapowiedziała Zalewska, już w połowie lutego do konsultacji trafi kolejna nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Będzie ona zawierała propozycję rezygnacji ze sprawdzianu szóstoklasistów – taka zmiana weszłaby w życie od 2017 roku – oraz regulacje dotyczące możliwości odwoływania się od wyników matur. Zmiany jakie zaproponuje MEN będą też dotyczyć także procedur zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych do języka obcego.

Także w tym roku dokonana zostanie analiza podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego.

W karierze szkolnej dziecka bardzo ważne jest to, w jaki sposób będzie ono przygotowane do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Dlatego też w najbliższych miesiącach nastąpi zmiana podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla dzieci 6-letnich – poinformowała Zalewska.

Już w lutym ruszy zostanie „szeroka analiza podstaw programowych kształcenia ogólnego”. MEN chce, by w dyskusji udział wzięło ok. 1100 ekspertów. Cała debata ma zakończyć się w czerwcu. Takie szerokie konsultacje to efekt mocnej krytyki systemu oświaty, jaki jest widoczny w debacie publicznej w ostatnich latach.

Ze sposobu edukowania dzieci i młodzieży niezadowoleni są w zasadzie wszyscy: rodzice, uczniowie, nauczyciele, organy prowadzące szkoły. Zmiany jako wynik debaty stają się więc oczekiwane i mogą uzyskać poparcie społeczne – wyjaśniła  minister Zalewska.

Jak poinformowało MEN, wśród głównych tematów debaty znajdą się zagadnienia dotyczące ustroju szkolnego, finansowania oświaty, roli nauczyciela oraz jednostek samorządu terytorialnego w systemie oświaty.

Dopiero po zakończeniu debaty przygotowany zostanie projekt zmian prawa oświatowego. Stosowny projekt ma być skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych jesienią tego roku.

MA

men.gov.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 430 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram