9 czerwca 2017

Merkel zabiega w Ameryce Południowej o porozumienia handlowe z krajami bloku Mercosur

(By Gobierno de la Ciudad de Buenos Aires from Ciudad Autónoma de Buenos Aires, Argentina [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons)

Niemcy i Argentyna zgodziły się na wspieranie handlu wielostronnego i ochronę środowiska przed „globalnym ociepleniem”. Kanclerz Angela Merkel zabiega o porozumienia z krajami bloku Mercosur.

 

Merkel odwiedza Amerykę Łacińską przed lipcowym szczytem grupy G-20. Szefowa niemieckiego rządu skrytykowała stanowisko protekcjonistyczne Stanów Zjednoczonych. Stwierdziła, że wycofanie USA z paktu klimatycznego to była „bardzo żałosna” decyzja Trumpa.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Podczas konferencji prasowej z prezydentem Mauricio Macri Merkel mówiła, że oba narody chcą być częścią „wzajemnie połączonego świata” i są zobowiązane do obrony paryskiej umowy. – Nie ma na tym świecie żadnego kraju, który mógłby sam rozwiązać wszystkie problemy – przekonywała kanclerz. – Wszyscy musimy współpracować i oboje opowiadamy się za (…) wolnym, otwartym światem, w którym chcemy kształtować globalizację w humanitarny sposób – dodała.

 

Merkel pochwaliła potencjał Argentyny w zakresie rozwoju zasobów odnawialnych i zaoferowała niemiecką pomoc w zwiększeniu tych możliwości. Stwierdziła również, że Unia Europejska powinna zobowiązać się do zawarcia umowy handlowej z blokiem Mercosur, obejmującym kraje Ameryki Południowej.

 

W zeszłym roku Niemcy były czwartym największym partnerem handlowym Argentyny po Brazylii, Chinach i USA. Merkel zauważyła, że jej wizyta w Argentynie nastąpiła po tym, jak prezydent Macri – były biznesmen i prezes popularnego klubu piłkarskiego Boca Juniors – pomógł Argentynie zakończyć spór prawny, który po blisko 15 latach przywrócił ten kraj na międzynarodowe rynki kredytowe.

 

Niemiecka przywódczyni odwiedziła synagogę w Buenos Aires i pochwaliła Argentynę za przyjęcie tak dużej społeczności żydowskiej, która uciekła z Europy przed nazizmem.

 

Na spotkaniu z niemieckimi biznesmenami kanclerz stwierdziła: „Cieszymy się, że negocjacje dotyczące porozumienia handlowego między Mercosurem a Unią Europejską zostały wznowione po rocznej przerwie”. Dodała, że porozumienie ma być gotowe do końca tego roku.

 

Wcześniej, w kwietniu minister spraw zagranicznych Argentyny Susana Malcorra spotkała się z unijną komisarz ds. handlu Cecilią Malmström, aby omówić długo oczekiwaną umowę handlową między UE a Mercosur (Argentyna, Brazylia, Urugwaj i Paragwaj).

 

Merkel zauważyła, że „Niemcy szukają sojuszników w kwestii, które mają dla nas znaczenie, podobnie jak inne kraje”. Na porozumienie z UE naciska pozostałych członków bloku Mercosur prezydent Argentyny. Perspektywa partnerstwa handlowego między oboma blokami budzi potencjalnie trudne pytania dotyczące konkurencji na rynku rolnym.

 

– Jestem optymistą – powiedział Macri na konferencji prasowej.  – Myślę, że kanclerz Merkel będzie miała więcej pracy z protekcjonistami w sektorze rolnictwa w UE niż my w Mercosur – dodał. Merkel z kolei przyznała, że jakieś kompromisowe rozwiązania będą musiały zostać zaakceptowane.

 

Macri porzucił politykę swoich lewicowych poprzedników i otworzył Argentynę na handel zagraniczny oraz międzynarodowy kapitał, także ten spekulacyjny po objęciu urzędu w grudniu 2015 roku. Jego posunięcia były chwalone przez obce państwa i ostro krytykowane w kraju z powodu cięć wydatków socjalnych. Argentyńska gospodarka w 2016 roku skurczyła się o 2,3 proc.

 

Wizyta Merkel w Argentynie miała również na celu przygotowanie przekazania prezydencji grupy dyplomatycznej G-20, którą Argentyna przejmie od przyszłego roku.

 

Wielu niemieckich imigrantów przeprowadziło się do Argentyny pod koniec XIX wieku. W państwie tym schroniło się także – poza liczną wspólnotą żydowską – uciekający z Europy hitlerowcy.

 

Źródło: abcnews.com, euractiv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 430 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram