19 lipca 2021

Metropolita San Francisco zapowiada kontynuację odprawiania tradycyjnej Mszy świętej

(Arcybiskup Salvatore Cordileone. Fot. You Tube / Steubenville Conferences)

Metropolita San Francisco arcybiskup Salvatore Cordileone poparł dalsze sprawowanie Mszy świętej w rycie tradycyjnym, gdyż – jak zaznaczył – „odpowiada ona na uzasadnione potrzeby i pragnienia wiernych”. Podobnie uważa biskup Albany – Edward Scharfenberger. Ich wypowiedzi przytacza stacja telewizyjna Fox News jako komentarze do najnowszego motu proprio Franciszka „Traditiones custodes”, bardzo poważnie ograniczającego możliwość korzystania z Mszału Rzymskiego z 1962 r., czyli sprzed zmian liturgicznych, wprowadzonych w Kościele po Soborze Watykańskim II.

 

W sobotę 17 lipca, a więc nazajutrz po ukazaniu się wspomnianego dokumentu papieskiego, abp Cordileone wyraził aprobatę dla odprawiania liturgii łacińskich, podkreślając, że „Msza w każdej formie jest cudem”. – Chrystus przychodzi do nas w swoim Ciele pod postaciami Chleba i Wina. To co jest istotne, to jedność pod Jego władzą. Dlatego tradycyjna Msza łacińska będzie nadal odprawiana w naszej archidiecezji i w ten sposób będzie to odpowiedź na uprawnione potrzeby i pragnienia wiernych – zapewnił rozmówca stacji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z kolei biskup Albany podkreślił swój „szacunek do sprawowania liturgii rzymskiej sprzed reform z 1969 roku”. Ponownie wskazał na „wielkie dobro duszpasterskie i duchowe, którego doświadczyli wierni uczestniczący w takiej liturgii” oraz na „wielki wpływ na życie Kościoła płynący z tego rodzaju celebracji”.

 

Z najnowszym dokumentem Franciszka trudno też się pogodzić tradycyjnym organizacjom katolickim w krajach anglojęzycznych, np. Latin Mass Society w Anglii i Walii oraz amerykańskiej Rorate Coeli.

 

Stojący na czele pierwszego z tych stowarzyszeń Joseph Shaw nazwał motu proprio „wielce rozczarowującym, który całkowicie cofa prawne ustalenia (dokumentu Summorum Pontificum) Benedykta XVI z 2007 r. i oznacza odrzucenie wielkiego wysiłku oraz lojalności wobec Kościoła i hierarchii, którymi odznaczał się (nasz) ruch przez lata”. Przewodniczący Latin Mass Society wyraził obawę, że nowy dokument spowoduje jedynie poczucie wyobcowania (sense of alienation) u tych, którym bliska jest starożytna liturgia Kościoła”.

 

Podobnie uważa cytowana przez „The Wall Street Journal” organizacja Rorate Coeli, dla której motu proprio Franciszka stanowi trudną do zaakceptowania reprymendę (rebuke) wobec jego poprzednika, co się nigdy dotychczas nie zdarzało.

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram