29 września 2014

Mężczyźni nie chcą ślubu bo kobiety inaczej widzą wychowanie dzieci?

W USA odnotowano rekordową liczbę osób dorosłych nie pozostających w związkach małżeńskich. O ile w 1960 r. prawie co dziesiąta osoba (9 proc.) w wieku powyżej 25. lat nigdy nie decydowała się na zawarcie małżeństwa, o tyle w 2012 r. na tego typu związek nie zdecydował się już co piaty obywatel Stanów Zjednoczonych (około 42 mln osób).


Naukowcy Pew Research Center, którzy przedstawili najnowsze wyniki badań na temat stanu małżeństwa w USA twierdzą, że obecne zmiany wynikają m.in. z poluzowania zasad moralnych, zmian demograficznych oraz odmiennych oczekiwań mężczyzn i kobiet względem partnerów.  W rezultacie rekordowa liczba dzieci pozamałżeńskich wychowywana jest przez tzw. samotnych rodziców albo w związkach konkubenckich.

Wesprzyj nas już teraz!

Średni wiek małżeństwa dla kobiet wynosi 27 lat, a dla mężczyzn – 29. Jedna czwarta (24 proc.) dorosłych w wieku od 25. do 34. lat mieszka z partnerem bez ślubu. Osoby te tłumaczą, że nie chcą wiązać się na stałe ze względu na „ciężkie czasy,” ale także z powodu nieznalezienia odpowiedniej osoby, z którą byłyby gotowe spędzić resztę życia.

Zawierania związków małżeńskich unikają przedstawiciele wszystkich grup rasowych i etnicznych, chociaż wyraźny trend niechęci do stałego wiązania się zauważono wśród Murzynów. Aż 36 proc. Afroamerykanów w wieku 25 lat i starszych nie zdecydowało się na zawarcie małżeństwa. Dla porównania w 1960 r. jedynie 9 proc. Murzynów nie pozostawało w związku małżeńskim.

Pew Research Center zapytał respondentów o rolę, jaką odgrywa ślub w społeczeństwie. Ankietowani mieli odpowiedzieć, które z poniższych stwierdzeń jest zbliżone do ich poglądów: lepiej jest dla społeczeństwa, jeśli priorytetem jest małżeństwo i posiadanie dzieci, czy też społeczeństwo ma się dobrze, jeśli ludzie mają inne priorytety niż małżeństwo i dzieci. Około 46 proc. dorosłych wybrało pierwszą opcję, natomiast 50 proc. wybrało drugą deklarację.

Uczeni zauważyli, że małżeństwo i posiadanie dzieci jako priorytet wybierały przede wszystkim osoby w wieku od 30. do 49. lat i osoby starsze. Inne priorytety okazywały się ważniejsze w przypadku osób w wieku od 18. do 29. lat.

Pomimo mieszanych poglądów na temat roli małżeństwa w społeczeństwie, większość Amerykanów (68 proc.) w dalszym ciągu uważa, że pary, które chcą spędzić ze sobą całe życie powinny zawrzeć związek małżeński. Około połowa wszystkich dorosłych nieżonatych (53 proc.) twierdzi, że chciałoby się ostatecznie ożenić. Mniej więcej jedna trzecia dzisiejszych dorosłych nieżonatych (32 proc.) miało wątpliwość, czy chcą się ożenić, a 13 proc. wyklucza taką możliwość.

Z badania wynika, że niezamężne kobiety i nieżonaci mężczyźni szukają zdecydowanie różnych cech u potencjalnych partnerów. Niemężatki poszukują partnera, który w pierwszej kolejności będzie miał stałą pracę (tak twierdzi 78 proc. badanych). Dla nieżonatych mężczyzn najważniejsze jest to, by partnerka podzielała ich poglądy na temat wychowywania dzieci. Kwestia stałej pracy nie jest ważna.

Dużo mniejszą wagę – zarówno kobiety jak i mężczyźni – przywiązują do podzielania poglądów moralnych, religijnych, wykształcenia, rasy itp.

Wśród tych, którzy nigdy nie zawarli związku małżeńskiego, prawie 30 proc. stwierdziło, że nie są w stałym związku małżeńskim, gdyż nie znaleźli odpowiedniej osoby. Nieco mniej, 27 proc. osób twierdzi, że nie są finansowo przygotowani na zawarcie małżeństwa, a 22 proc. uważa, że są zbyt młodzi i niegotowi, by się ustatkować.

Badanie przeprowadzono w dniach od 22. do 25. maja i od 29. maja do 1. czerwca br. na reprezentatywnej próbie 2 tys. osób dorosłych. Wykorzystano w nim dane statystyczne Census Bureau.

 

 

Źródło: pewsocialtrends.org., AS  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram