4 września 2012

Miednoje: oddano hołd ofiarom bezkarnej komunistycznej zbrodni

W 12. rocznicę otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje, uczczono pamięć Polaków zamordowanych w 1940 roku. Spoczywają tam szczątki ponad 6,3 tys. polskich policjantów i innych funkcjonariuszy zamordowanych w Twerze w 1940 r. przez NKWD.


Na polskiej nekropolii odbyły się uroczystości upamiętniające polskich policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zostali zgładzeni na rozkaz Stalina.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Hołd ofiarom mordu oddali przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych, policji, Straży Granicznej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytutu Pamięci Narodowej, Federacji Rodzin Katyńskich, a także Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, zrzeszającego bliskich pomordowanych.

 

Podczas Mszy świętej za dusze zamordowanych biskup polowy wojska polskiego Józef Guzdek apelował o prawdę i pojednanie, przypominając, że woła o to podziemny dzwon na nekropolii. Dzwon przypomina, że „prawda nawet z podziemi wyjdzie i będzie ujawniona”. Hierarcha zaapelował o ujawnienie archiwów i dodał, że prawda jest fundamentem wolności i pojednania.

 

Otwarty i poświęcony 2 września 2000 r. Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje położony jest około 30 km od Tweru, w pobliżu drogi do Petersburga, w miejscu, gdzie w 1991 r. odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców z Ostaszkowa. Na obszarze o powierzchni 1,7 ha zlokalizowano 25 zbiorowych grobów.

 

Na podstawie decyzji radzieckich władz wiosną 1940 roku rozstrzelano 22,5 tys. polskich oficerów, policjantów, prawników i lekarzy wziętych do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Część z nich spoczywa na cmentarzach w Miednoje, Katyniu i w Charkowie. Miejsca pochówku ok. 7 tys. z nich są nadal nieznane.

 

Rosyjskie śledztwo w sprawie katyńskiej trwało 14 lat, zakończyło się we wrześniu 2004 r. Nikomu nie postawiono zarzutów. 30 listopada 2004 roku, na wniosek Komitetu Katyńskiego, Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął polskie śledztwo w tej sprawie.

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

luk

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram