3 czerwca 2021

Między polityką a duszpasterstwem. Prof. Marek Kornat o liberalnych kardynałach i utracie jedności nauczania

(zdjęcie ilustracyjne Pixabay)

Różnice co do misji Kościoła, jego tożsamości, doktryny etc. między XIX wiecznymi konserwatystami, zelantami, ultrasami a tzw. liberałami jak kard. Consalvi, jeśli były, to były one minimalne w porównaniu z tym, co mamy dzisiaj, kiedy Kościół coraz bardziej, definitywnie traci jedność nauczania. Tak kard. Marks mówi zupełnie co innego niż inni pasterze, kardynałowie, biskupi, chociażby w Polsce – powiedział w rozmowie z PCh24 TV prof. Marek Kornat.

Historyk został poproszony w programie „Od rewolucji francuskiej do rewolucji w Kościele” o porównanie „liberalnych hierarchów” z XIX i XXI wieku. – W 1824 roku prefektem Kongregacji Rozkrzewiania Wiary został kardynał Ercole Consalvi. Dlaczego uważano go za liberała? Jak w ogóle postrzegano wówczas w Kościele liberałów? – zapytał Tomasz D. Kolanek.

Dzisiaj w Kościele liberałem jest kard. Marks, który domaga się uznania przez Kościół tzw. związków homoseksualnych i ich błogosławienia, kapłaństwa kobiet. Mówiąc krótko: liberałowie w Kościele to ludzie, którzy domagają się rozwalenia wszystkiego i upadku tego wszystkiego, czego przez 2000 lat Kościół nauczał. Tacy ludzie, w mojej ocenie, powinni być poza Kościołem – powiedział w rozmowie z PCh24 TV prof. Marek Kornat.

Wesprzyj nas już teraz!

Liberalizm kard. Consalviego wyrażał się przede wszystkim w polityczno-dyplomatycznej elastyczności: „rozmawiamy z każdym, nawet z diabłem, jeśli tylko uda się wynegocjować dla dobra Kościoła” – ocenił gość PCh24 TV.

Ktoś może zapytać: co w tym złego, co to za liberalizm, dlaczego krytykowano kard. Consalviego? Krytykowano go właśnie za to zbyt elastyczne podejście do rzeczywistości i że jest bardziej dyplomatą niż duszpasterzem. Takie argumenty padały od strony konserwatystów – tłumaczył historyk.

Różnice co do misji Kościoła, jego tożsamości, doktryny etc. między XIX wiecznymi konserwatystami, zelantami, ultrasami a tzw. liberałami jak kard. Consalvi, jeśli były, to były one minimalne w porównaniu z tym, co mamy dzisiaj, kiedy Kościół coraz bardziej, definitywnie traci jedność nauczania. Wywołany już kard. Marks mówi zupełnie co innego jak inni pasterze, kardynałowie, biskupi, chociażby w Polsce – powiedział prof. Marek Kornat.

Mówiąc wprost: liberalizm w XIX wieku wśród hierarchów polegał nie na podejściu do doktryny i Ewangelii, tylko na polityce. Wybór kard. Consalviego na prefekta Kongregacji Rozkrzewiania Wiary wiązał się niewątpliwie z tym, że hierarcha ten był traktowany jako wróg przez zewnętrzne czynniki polityczne. Podkreślam jednak, że chodzi o wrogość polityczną, a nie doktrynalną – podsumował prof. Marek Kornat.

 

Źródło: PCh24 TV

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram