Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje nad rozwiązaniami prawnymi realizującymi rządowy program „Mieszkanie dla Młodych”. Szereg obiekcji zgłosił wobec niego m. in. Narodowy Bank Polski. Instytut Ordo Iuris podkreśla z kolei, że projekt dyskryminuje rodziny wielodzietne.
Narodowy Bank Polski wskazał, że rząd projektem „Mieszanie dla Młodych” wspierać chce, ale deweloperów. Równocześnie, projekt zakłada wyższe dofinansowanie rodzinom z dwójką lub trójką dzieci. Jeśli małżonkowie posiadają czwórkę lub więcej dzieci, poziom dofinansowania się już nie zwiększa.
Wesprzyj nas już teraz!
„Takie rozwiązanie narusza zasadę równości wyrażoną w art. 32 Konstytucji, zgodnie z którą, jak podkreśla Trybunał Konstytucyjny, wszystkie podmioty prawa charakteryzujące się daną cechą istotną (relewantną) w równym stopniu, mają być traktowane równo. A więc według równej miary, bez zróżnicowań dyskryminujących, jak i faworyzujących” – podkreślają prawnicy z Instytutu Ordo Iuris.
„Osobnym zagadnieniem jest dyskryminacja małżeństw. Zgodnie z art. 2 pkt 1 obowiązującej ustawy, dopłata kierowana jest do nabywcy rozumianego jako a) oboje małżonków, b) osoba samotnie wychowująca dziecko c) osoba niepozostająca w związku małżeńskim. Taka definicja nabywcy w praktyce zachęca do życia w konkubinacie. Pozwala bowiem, przy dwójce dzieci w rodzinie, uzyskać dofinansowanie na każdego z partnerów osobno gdyż zarówno matka jak i ojciec są wówczas od strony formalnej osobami samotnie wychowującymi dziecko. W konsekwencji małżeństwa mogą uzyskać tylko 10% dofinansowania na jedno mieszkanie, a osoby żyjące w konkubinatach dofinansowanie w wysokości 10% do zakupu dwóch mieszkań. Rozwiązanie takie stanowi naruszenie art. 18 Konstytucji i dyskryminację ze względu na stan cywilny tj. dyskryminację małżeństw względem osób żyjących w związkach nieformalnych” – podkreślają prawnicy.
Źródło: ordoiuris.p
mat