18 listopada 2021

Migranci wrócą do Iraku. Początek „odwilży” na granicy?

(twitter/HannaLubiakova)

Dziś w godzinach popołudniowych z Mińskiego lotniska odlecieć ma samolot transportujący przebywających na Białorusi migrantów z powrotem na Bliski Wschód. Miejsca na lot ze stolicy Białorusi do Bagdadu zarezerwowało 400 obywateli Iraku. Jednocześnie białoruskie linie lotnicze odmawiają przewozu z lotniska w Taszkencie na  Białoruś obywatelom Afganistanu, Libii, Iraku, Libanu, Syrii i Jemenu . Zdaniem niektórych, to początek odprężenia na granicy polsko-białoruskiej w wyniku nieoficjalnego porozumienia Łukaszenki z UE.

„Setki migrantów wracają do domu po nieudanych próbach przekroczenia szczelnie strzeżonej granicy”, donosi reuters.com. W godzinach popołudniowych odlecieć ma z mińskiego lotniska pierwszy samolot transportujący Irakijczyków przez Irbil do Bagdadu. Darmowy lot zapewnia im rząd bliskowschodniego państwa. Jak donoszą media, miejsca w samolocie zarezerwowało dla siebie 430 obecnych na Białorusi cudzoziemców. „W mediach społecznościowych publikowane są nagrania, na których widać oczekujących pasażerów na lot z Mińska. Samolot miał wystartować o godz. 11.45 czasu polskiego. Ambasada Iraku w Moskwie przekazała wcześniej, że lot ma być bezpłatny” – informuje tvp.info.

 

Ograniczone zostały również loty z krajów Lewantu do Mińska. W porozumieniu z rządem Uzbekistanu linie lotnicze „Belavia” zdecydowały, że mieszkańcy Afganistanu, Iraku, Libanu, Syrii i Jemenu nie będą mogli odlecieć do rządzonego przez Łukaszenkę państwa z lotniska w Taszkencie.

Zdaniem mediów, może to być początek odprężenia konfliktu na granicy między Polską a Białorusią, wynikający z uznania przez UE prezydenta Białorusi za władającego legalnie. „Do rozmowy telefonicznej z Merkel UE nie chciały uznać Łukaszenki za prawowitego przywódcę Białorusi, ani mieć z nim jakiegokolwiek kontaktu” – zaznacza Radio Wolna Europa. „Doradca Cichanouskiej w kolejnym wpisie dodał, że Łukaszenka po telefonach, jakie dostał od przywódców UE czuje, że jego szantaż zadziałał, a on sam został uznany za przywódcę Białorusi”, donosi z kolei serwis informacyjny Telewizji Polskiej.

Przełomem w tym zakresie miała być zdaniem komentatorów rozmowa pomiędzy Aleksandrem Łukaszenką a Angelą Merkel. W czasie wczorajszego połączenia strona niemiecka i białoruska miały uzgodnić, że nasz wschodni sąsiad udzieli pomocy humanitarnej przebywającym na terytorium państwa cudzoziemcom we współpracy z organizacjami międzynarodowymi. Ma także nakłaniać migrantów do powrotu do ojczyzny. Według litewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na spotkaniu padła obietnica zdjęcia sankcji z białoruskich linii lotniczych.

Źródła: wprost.pl, tvp.info, reuters.com, rferl.org

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram