W piątek – w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – w Muzeum Archeologicznym przy ul. Senackiej w Krakowie została otwarta wystawa „Milcząc, wołają”. Ekspozycja autorstwa Piotra Życieńskiego czynna będzie do 10 kwietnia.
W czasie otwarcia wystawy dr Maciej Korkuć z IPN podkreślał, że Żołnierze Wyklęci byli zalążkiem bezpieczeństwa Polski. – Jeśli nie będziemy pamiętać o tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny, to tak jakbyśmy podcinali gałąź na której siedzimy – tłumaczył. Pracownik IPN zaznaczał, że dziś trzeba ludziom młodym, ale także wojskowym, przypominać o wartościach, za jakie Żołnierze Niezłomni oddawali życie. – Tymi wartościami niezmiennie jest Bóg, honor i Ojczyzna – przypominał.
Wesprzyj nas już teraz!
Ekspozycja opowiada o pracach poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w latach 2012–2014 na kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956”. Wystawa koncentruje się na dwóch głównych tematach, którym odpowiadają dwie strony ekspozycji. Jedna strona opowiada o ekshumacjach w kwaterze „Ł”, a druga o odnalezionych oraz nadal poszukiwanych Bohaterach. Każdy z czworga Bohaterów ma swoje, wydzielone załamaniem ścian „wnętrze”, wypełnione ocalałymi fotografiami, a w wypadku Heleny Żuromskiej także dotyczącymi jej dokumentami.
Wybrane postacie reprezentują różne formy walki, organizacje, a także różne regiony II Rzeczpospolitej. Każda z postaci ma swój krótki biogram. Główną oś kompozycji stanowi zdjęcie drzwi więzienia mokotowskiego – jednego z miejsc mordu. Oprócz tego zaprezentowana została lista osób zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów w więzieniu mokotowskim w Warszawie, których szczątki poszukiwane są w kwaterze „Ł”. Udostępniony został także krótki opis historii kwatery „Ł” oraz plan kwatery z zaznaczeniem przeprowadzonych prac ekshumacyjnych.
pam