16 grudnia 2024

Miliony pielgrzymów u Matki Bożej z Guadalupe. To frekwencyjny rekord

(fot. Nheyob, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

Stolica Meksyku ustanowiła nowy rekord pielgrzymkowy podczas obchodów święta Matki Bożej z Guadalupe, które zakończyły się w niedzielę 15 grudnia. Jak wynika z opublikowanego dziś raportu władz miejskich na temat operacji bezpieczeństwa „Operativo Basilica 2024”, w dniach 6-15 grudnia do bazyliki w Mieście Meksyk przybyło około 13 milionów wiernych.

Portal „cronica.com.mx” zwrócił uwagę, że mimo ogromnych tłumów, nie doszło do poważniejszych incydentów. W ostatnim dziesięcioleciu napływ pielgrzymów systematycznie wzrastał, z wyjątkiem przerwy spowodowanej obostrzeniami podczas „pandemii koronawirusa”.

Wokół sanktuarium w stolicy rozmieszczono łącznie 18 tys. funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego oraz 4101 pracowników zajmujących się wywozem odpadków, którzy zebrali łącznie około 500 ton śmieci.  

Wesprzyj nas już teraz!

Ale święto Maryi z Guadalupe obchodzone jest nie tylko w stolicy: pielgrzymki, procesje i specjalne nabożeństwa w okolicach rocznicy objawień Najświętszej Panny, która pod postacią metyskiej kobiety ukazywała się Juanowi Diego od 9 do 12 grudnia 1531 roku, odbywają się w całym kraju. Niemal we wszystkich miastach i większych miasteczkach znajdują się kościoły parafialne pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Meksyku. Do najbardziej znanych należą sanktuaria guadalupiańskie w Guadalajarze, Monterrey, Zacatecas, Morelia, Patzcuaro, Tlaltenango i Tijuanie.

Poza granicami Meksyku „ciemnoskóra dziewica” („Morenita”) jest czczona także w innych krajach Ameryki Łacińskiej i na Filipinach, których patronką jest Matka Boża z Guadalupe, a ponadto wszędzie tam, gdzie istnieją znaczące społeczności Meksykanów na emigracji, jak w Los Angeles, Chicago, Nowym Jorku i Miami w USA, w Toronto w Kanadzie, w Hiszpanii, a także we wspólnotach Ameryki Łacińskiej w Austrii i Niemczech.

Meksykańskie święto i miejsce pielgrzymek wywodzą się od objawień Dziewicy Maryi. Jak mówi przekaz, pasterzowi Juanowi Diego Cuauhtlatoatzin (1474-1548), który wcześniej przeszedł na chrześcijaństwo, przez cztery dni ukazywała się Matka Boża jako ciężarna Metyska mówiąca w jego ojczystym języku nahuatl i pozostawiła róże, z których na tilmie, obszernym pasterskim płaszczu Juana Diego, utkanym z grubych i szorstkich włókien agawy, utworzył się Jej wizerunek. Na prośbę Matki Bożej, w miejscu Jej objawień u stóp wzgórza Tepeyac, zbudowano duży kościół, w którym czczony jest cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. W miejscu objawień wzniesiono początkowo kaplicę, następnie kościół, a później – w latach 1974-76 zbudowano bazylikę według projektu znanego meksykańskiego architekta Pedro Ramireza Vasqueza, uchodzącą dziś za największy kościół świata – ma 22 tys. miejsc.

W 1895 roku Leon XIII ogłosił Matkę Bożą z Guadalupe patronką Ameryki Łacińskiej, a w 1945 roku Pius XII ustanowił Ją Patronką całej Ameryki. Z kolei św. Jan Paweł II w czasie swej podróży do Meksyku 31 lipca 2002 roku kanonizował tam Juana Diego – pierwszego świętego Indianina w dziejach Kościoła. Matka Boża z Guadalupe jest obecnie patronką Meksyku, całego kontynentu amerykańskiego, Filipin, a także życia nienarodzonego.

Kilkudniowe uroczystości z okazji obchodzonego 12 grudnia święta Matki Bożej z Guadapupe przyciągają rokrocznie wielomilionowe tłumy wiernych do Jej sanktuarium w Mieście Meksyk.

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. W związku z tym Kościół katolicki w Meksyku rozpoczął w 2022 roku dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia „wydarzenia z Guadalupe” (Acontecimiento Guadalupano).

KAI/ oprac. FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram