17 marca 2016

Miłość za cenę życia. Otwarcie muzeum poświęconego Polakom ratującym Żydów

(Fot. Robert Bińkowski/BP KEP)

Bycie nieskazitelnym i doskonałym nie leży w granicach ludzkich możliwości. Staje się to możliwe tylko dzięki Bożej pomocy, dzięki łasce, która pochodzi od wszechmocy Boga – powiedział w Markowej arcybiskup Stanisław Gądecki. Uroczysta Msza Święta odprawiona została z okazji inauguracji Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.


 

Wesprzyj nas już teraz!

W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślał wymiar i znaczenie ogromnego poświęcenia, na jakie zdobyli się Polacy ratujący Żydów przed śmiercią z rąk niemieckiego okupanta.

– Panuje u nas pogląd, że antysemityzm wzmógł się znacznie w okresie II wojny światowej, że Polacy w swej większości byli zadowoleni z nieszczęścia, jakie spotkało Żydów w miastach i miasteczkach okupowanej Polski – mówił abp Gądecki. – Uważny czytelnik materiałów znajdzie setki dokumentów świadczących o czymś wręcz przeciwnym. I chociaż nie wiemy dokładnie, ilu Polaków było zaangażowanych w pomoc ludności żydowskiej, bo dokonywało się to w ścisłej konspiracji, to jednak historycy podają orientacyjne dane.


Ksiądz arcybiskup przytoczył historyczne dane świadczące o tym, iż w pomoc ocalonym 40-60 tysiącom Żydów zaangażowanych mogło być nawet milion naszych rodaków. Każdy z nich świadomy był ciążącej na nim groźby kary śmierci wydanej przez Niemców za ukrywanie bądź tylko zamiar pomocy.

Jedną z takich rodzin byli patronowie nowego muzeum, Józef i Wiktoria Ulmowie, rozstrzelani wraz siódemką własnych dzieci, gdyż udzielili schronienia ośmiu Żydom.

– Żaden naród w Europie nie złożył tak licznych ofiar na ołtarzu pomocy Żydom, jak Polacy. Dali świadectwo temu, że człowiek w imię miłości bliźniego jest gotów poświęcić własne życie – podkreślił w homilii arcybiskup Gądecki. Przypomniał, że wśród zaangażowanych w pomoc nie zabrakło katolickich duchownych – co najmniej jedenastu spośród ówczesnych trzynastu biskupów diecezjalnych, a także około tysiąca księży. Trzydziestu kapłanów zapłaciło najwyższą cenę za wspieranie Żydów. Ci ostatni mogli liczyć również na siostry z 360 domów zakonnych oraz ojców i braci z 70 polskich klasztorów.

Przed uroczystością otwarcia Muzeum prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zaangażowanym w pomoc ukrywającym się Żydom.

 

KEP; gosc.pl

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 555 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram