2 listopada 2020

Mimo nacisków australijski premier nie zamierza odchodzić od węgla

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (hangela))

Australia nie rezygnuje z węgla, mimo globalnej presji. Niedawno Chiny, Japonia i Korea Południowa ogłosiły, że do 2050 albo do 2060 zdekarbonizują swoją gospodarkę. Na zmiany w tej kwestii naciskają m.in. Brytyjczycy, którzy przewodzą tegorocznej konferencji COP26.

 

Japonia i Korea Południowa zobowiązały się do osiągniecia neutralności klimatycznej do 2050 r. Chiny planują wycofać się z węgla do roku 2060. Filipiny ogłosiły moratorium na nowe elektrownie węglowe. Inwestorzy azjatyccy zapowiadają, że nie będą już finansować projektów węglowych. Zarówno Chiny, Japonia, jak i Korea Południowa oraz Filipiny należą do grupy największych dla Australii rynków eksportowych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według Australian Institute, który w zeszłym tygodniu ogłosił wyniki ankiety, 68 proc. Australijczyków uważa, że rząd federalny powinien wyznaczyć cel zerowej emisji netto dwutlenku węgla do roku 2050. 9 listopada – początkowo planowano, że rozpoczną się wtedy rozmowy klimatyczne COP26 – niezależny poseł Zali Steggall ma przedłożyć projekt ustawy o zmianach klimatycznych, by doprowadzić do dyskusji na temat neutralności węglowej. W 2018 r. do Japonii, Chin i Korei Południowej łącznie trafiało ponad 55 proc. całkowitego eksportu węgla z Australii o wartości 31,4 mld dol. Indie, kolejny duży importer australijskiego węgla, również zaczęły zmniejszać swoją zależność od węgla.

 

Premier Australii Scott Morrison nie martwi się o przyszłość eksportu. – Zdaję sobie sprawę z wielu poglądów panujących na całym świecie, ale powiem wam, że nasze zasady zostaną ustalone tutaj, w Australii – wskazał po rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, który go „namawiał” do podjęcie „odważnych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu”. Wielka Brytania, która będzie przewodzić szczytowi COP26 w tym roku, prowadzi rozległą kampanię dyplomatyczną, naciskając na kraje na całym świecie, aby zdecydowały się na dekarbonizację gospodarki. „Patrząc w przyszłość na szczyt ambicji klimatycznych 12 grudnia i COP26 w Glasgow [Johnson] podkreślił znaczenie wyznaczenia ambitnych celów ograniczenia emisji i osiągnięcia zerowej wartości netto” – czytamy w oświadczeniu dot. rozmowy Morrisona z Johnsonem.

 

Thom Woodroofe, starszy doradca byłego australijskiego premiera Kevina Rudda, który obecnie kieruje Asia Society Policy Institute, wskazuje, że na razie Australia posiada sprzymierzeńca w Stanach Zjednoczonych i pośród wielu dużych partnerów, którzy nie zasilili szeregów obozu postępowego. Jego zdaniem, kraj powinien jednak przedstawić program dekarbonizacji.

 

ANZ Bank ogłosił, że zaprzestaje finansowania nowych projektów węglowych i do 2030 r. wycofa się z przyznawania kredytów dla istniejących elektrowni węglowych oraz kopalni. Skoncentruje się za to na finansowaniu odnawialnych źródeł energii. To ostatni z czterech wielkich banków Australii, który odchodzi od sektora węglowego.

 

 

Źródło: climatechangenews.com

AS

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 308 826 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram