W Kościele greckokatolickim obchodzono niedzielę „seropustną” obchodzona także jako Niedziela Przebaczenia Win. W poniedziałek wierni tego obrządku rozpoczynaja Wielki Post.
W tradycji niedziela nazywana jest „seropustną”, tydzień temu natomiast obchodzono „mięsopustną”. Nazwy wzięły się stąd, że w dniach ścisłego postu chrześcijanie wschodni nie jedzą ani mięsa, ani nabiału, a dwie ostatnie niedziele przed Wielkim Postem – stanowią ostatnie przygotowanie do tego szczególnego okresu dla katolików.
Wesprzyj nas już teraz!
Dzień ten obchodzony jest również jako Niedziela Przebaczenia Win. Wieczorem w cerkwiach odprawiane są nieszpory połączone z obrzędem przebaczenia sobie win. Głównym gestem jest wzajemne podanie sobie rąk kapłana z wiernymi i wiernych między sobą. W cerkwiach, gdzie nie ma możliwości odprawienia nieszporów, obrzęd przebaczenia odbywa się po Eucharystii.
Wielki Post w Kościołach wschodnich rozpoczyna się w poniedziałek. W tym dniu obowiązuje ścisły post, który przez niektórych wiernych praktykowany jest przez cały tydzień.
KAI
mat