25 marca 2022

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck: RFN uniezależni się od rosyjskich surowców. Od węgla i ropy już wkrótce, od gazu do 2024 roku

((Robert Habeck, fot. Wikipedia))

Minister gospodarki Niemiec, Robert Habeck, przedstawił harmonogram uniezależniania Bundesrepubliki od rosyjskich surowców. Według jego słów Berlin poczyni bardzo poważne postępy na tej drodze już w tym roku, a swój finał proces ma mieć w roku 2024.

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę w Niemczech ogłoszono plan odejścia od kupowania rosyjskich surowców. Według słów ministra gospodarki w rządzie kanclerza Olafa Scholza, Roberta Habecka z Zielonych, poczyniono na tej drodze pewne postępy, a prace nad pełnym uniezależnieniem od Moskwy idą pełną parą.

Do jesieni Niemcy mają być całkowicie niezależne od rosyjskiego węgla kamiennego, do końca roku „prawie niezależne” od importu ropy z Rosji. Z gazem problem jest większy, ale i tutaj duża niezależność ma zostać osiągnięta do połowy 2024 roku. Jak powiedział na piątkowej konferencji prasowej w ministerstwie gospodarki, wokół sprawy budowania niezależności od surowców z Rosji w niemieckiej wspólnocie państwowej panuje duża jedność.

Wesprzyj nas już teraz!

Robert Habeck podkreślił, że najtrudniejsza jest sprawa z zależnością od gazu. W minionych latach w Niemczech i Europie w ogóle aż połowa zużywanego gazu pochodziła z Rosji. W Bundesrepublice w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku te wartości nieco spadły i obecnie rosyjski gaz pokrywa około 40 proc. ogólnego zapotrzebowania. Według Roberta Habecka potrzebne są trzy kroki, by uniezależnić Niemcy od rosyjskiego gazu: oszczędzanie energii; budowa odnawialnych źródeł energii; sprowadzanie gazu z innych niż Rosja krajów.

W tym trzecim punkcie pomóc mają nowe pływające terminale LNG. Zarówno w tym jak i w przyszłym roku takie terminale zaczną w Niemczech funkcjonować. Jak dotąd Niemcy nie posiadali żadnej własnej infrastruktury, która pozwalałaby im przyjmować płynny gaz z takich kierunków, jak Stany Zjednoczone, Kanada oraz Katar. Bundesrepublika musiała korzystać z infrastruktury innych państw, zwłaszcza w Holandii. Dlatego Niemcy podjęły decyzję zarówno o stworzeniu własnych terminali, jak i o zwiększeniu możliwości kupowania płynnego gazu z Holandii.

Stany Zjednoczone pracują ponadto razem z Komisją Europejską nad dostarczaniem płynnego gazu do Europy. Docelowo rosyjskie dostawy mogłyby zastąpić 1/3 rosyjskiego gazu.

Źródło: faz.net

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 61 162 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram