15 maja 2024

Minister Klimatu: ustawa wiatrakowa powinna wejść w życie na przełomie roku

Ustawia wiatrakowa powinna wejść w życie na przełomie roku – poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Projekt od samego początku wzbudzał kontrowersje m.in. ze względu na minimalną odległością wiatraków od ludzkich zabudowań. Autorzy dokumentu oskarżani byli również o sprzyjanie niemieckim koncernom technologicznym, posiadającym z racji nowego prawa uprzywilejowaną pozycję na polskim rynku OZE.

„Chcemy dobrze tę ustawę przekonsultować. W tej chwili trwają negocjacje na poziomie rządowym, potem społeczne konsultacje i wtedy Sejm. Idziemy już standardowym kalendarzem” – powiedziała Hennig-Kloska na antenie Radia Zet zapytana, na jakim etapie są prace dotyczące ustawy wiatrakowej.

„Chciałabym, żeby na przełomie roku faktycznie te przepisy weszły życie” – zaznaczyła szefowa MKiŚ.

Wesprzyj nas już teraz!

Dodała, że minimalną odległością zabudowań od dużych wiatraków będzie 500 m. „Będziemy utrzymywać odległość 500 metrów, chcemy zrobić przestrzeń do rozwoju wiatru na lądzie, tego źródła energii bardzo nam brakuje w bilansie energetycznym” – mówiła wcześniej Hennig-Kloska.

Kontrowersje dotyczące ustawy obejmują nie tylko kwestię odległości wiatraków od zabudowań. Zainteresowanie wzbudziła również korelacja czasowa propozycji ustawowych z decyzją Komisji Europejskiej, uwalniającej pierwszą transzę środków na KPO na cele klimatyczne. Równocześnie pojawiły się informacje o kłopotach finansowych niemieckiego koncernu Siemens, odpowiedzialnego za produkcję zielonych technologii, m.in. turbin wiatrowych. Jak oceniali analitycy, od bankructwa Siemens Energy miał uratować „wielki zewnętrzny kontrakt”.

Z kolei jak zauważył były minister cyfryzacji w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Janusz Cieszyński, w projekcie ustawy KO-TD firmy energetyczne zostaną zwolnione z odpisu podatkowego od nadzwyczajnych zysków właścicieli OZE. „W ten sposób najwięcej pieniędzy zostawiały w Polsce firmy niemieckie, których łączna kwota wynosiła niemal 300 milionów złotych” – zauważył polityk.

Źródło: własne PCh24.pl / PAP

PR

Czarne chmury nad klimatyczną rewolucją. Budowa farm wiatrowych nieopłacalna, prąd dużo droższy niż zakładano

Ziemkiewicz: Polska sprzedała suwerenność za prawo do kupienia „zielonego” badziewia z Niemiec

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(29)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 440 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram