9 września 2022

Minister Moskwa: Prace nad maksymalną ceną gazu importowanego do UE w najbliższych dniach

(fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ Dostawca: PAP/EPA.)

Jak poinformowała podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, Polska poparła wprowadzenie maksymalnych cen gazu importowanego do państw Unii Europejskiej. Jedynym Budapeszt zgłosił sprzeciw wobec tej inicjatywy.

W piątek w Brukseli ministrowie ds. energii państw UE spotkali się, by rozmawiać o tym, jak zaradzić kryzysowi energetycznemu w UE.

Jak poinformowała minister Anna Moskwa, w dyskusji największa zgoda wśród państw członkowskich dotyczyła wprowadzenia ceny maksymalnej na importowany gaz. – Dwanaście państw poparło to bardzo mocno, trzy państwa wyraziły zainteresowanie tym rozwiązaniem. Pojawił się tylko jeden głos sprzeciwu, głos Węgier, przeciwko cenie maksymalnej za gaz. Żadne z pozostałych państw nie wyraziło sprzeciwu. To rozwiązanie będzie podstawą do prac mam nadzieję w najbliższych dniach, a nie tygodniach – komentowała.

Wesprzyj nas już teraz!

Polityk zaznaczyła, że chodzi o cały wolumen gazu, który jest importowany do UE. – To jest rozwiązanie, które chcielibyśmy zobaczyć w ostatecznym pakiecie – wyjaśniała.

Polska przedstawiła na spotkaniu propozycje dotyczące sposobu kształtowania cen na rynku hurtowym energii. – Były głosy z dosyć podobnymi propozycjami poszczególnych państw europejskich – relacjonowała minister, dodając, że w najbliższych dniach Polska będzie starała się przekonać inne kraje do tego rozwiązania.

W kwestii obowiązkowych redukcji zużycia energii, jak powiedziała szef resortu,  głosy krajów UE były podzielone. – Podkreślaliśmy, że jakakolwiek ingerencja w mix energetyczny wymaga jednomyślności. Nie ma tutaj mowy o kwalifikowanej większości głosów i co więcej, jest to kompetencja każdego z państw członkowskich – zaznaczyła.

Podobnie brak jednomyślności panował w kwestii opłat od „nadmiernych zysków firm energetycznych”. – Opowiedzieliśmy się zdecydowanie przeciwko takim rozwiązaniom. Każde państwo ma swoje instrumenty krajowe, zna swoja specyficzną sytuację, może takie instrumenty zastosować – wskazała polska polityk. Dodała, ze jakiekolwiek rozwiązanie fiskalne powinno być dyskutowane na Radzie ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) i przyjęte w ramach jednomyślności. – Nie ma tutaj zgody na jakiekolwiek odstępstwa – zaznaczyła.

Rozmowy dotyczyły też systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, tzw. ETS.

– Jeśli chodzi o ETS, było sporo głosów popierających uwolnienie kolejnej puli bezpłatnych uprawnień z przeznaczeniem dla energetyki i ciepłownictwa. Wydaje się, że porozumienie końcowe będzie – zaznaczyła przedstawicielka Polski. – Nie będę akceptowała narracji, w której ktoś mówi, że mamy trzymać ten spekulacyjny system ETS, który szkodzi naszym przedsiębiorstwom i nie zachęca do transformacji, bo zamiast inwestować środki na transformację muszą tworzyć rezerwy na ETS – komentowała.

(PAP)/ oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram