Sąd rejestrowy oddalił wniosek nowych władz TVP dotyczący zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym. W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że Rada Ministrów nie ma prawa do obsadzania władz mediów publicznych. Tym samym działania ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza w przejęciu Telewizji Polskiej uznano za nielegalne.
22 grudnia 2023 roku do Krajowego Rejestru Sądowego trafił wniosek nowych władz TVP, które zostały powołane w wyniku decyzji podjętych przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. 9 stycznia br. sędzia Tomasz Kosub z Wydziału Gospodarczego KRS wydał postanowienie o oddaleniu wniosku.
Wskazano w nim, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku, dotyczący niekonstytucyjności pozbawienia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kompetencji w powoływaniu mediów publicznych, nie daje podstaw Radzie Ministrów do obsadzania władz mediów oraz kwestionowania kompetencji w tym zakresie samej Rady Mediów Narodowych.
Wesprzyj nas już teraz!
Zatem „uchwała o powołaniu przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy członków rady nadzorczej spółki i uchwała rady nadzorczej o powołaniu zarządu spółki zostały podjęte przez organ nieuprawniony”, czytamy w uzasadnieniu.
– Sąd właśnie przesądził, że odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP jednoosobowo przez Bartłomieja Sienkiewicza było niezgodne z prawem, a uprawnionym organem w świetle polskiego prawa do obsady spółek medialnych jest RMN. Cała akcja wejścia do mediów z pomocą „silnych ludzi” była nielegalna – komentuje adwokat i rektor Collegium Intermarium mec. Bartosz Lewandowski.
Źródło: niezależna.pl / tysol.pl
PR
GADOWSKI, WARZECHA, KARPIEL. PŁK SIENKIEWICZ SIŁĄ PRZEJMIE PUBLICZNIE MEDIA?