6 sierpnia 2021

Minister Zbigniew Ziobro o TSUE: Chcemy być w Unii Europejskiej, ale nie za wszelką cenę

(Zbigniew Ziobro, fot. Andrzej Hulimka/FORUM)

Naciski na polski wymiar sprawiedliwości ze strony Unii Europejskiej to „bezprawny szantaż” i objaw „kolonialnej mentalności” – twierdzi Zbigniew Ziobro. Minister Sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski odniósł się w ten sposób do sprawy uderzenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polską Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem ulegania bezprawnym szantażom Unii Europejskiej realizowanym przez TSUE. Widać przecież jak na dłoni, że nie przyniosła efektów prowadzona w ostatnich latach polityka ustępstw wobec kolejnych żądań Brukseli. Gdybyśmy robili swoje, a nie ustępowali i wycofywali się z planowanych zmian, to reforma wymiaru sprawiedliwości dawno byłaby zakończona. A tak zamiast sukcesu mamy kolejne problemy – ocenił Ziobro w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Polityk zwrócił uwagę na podwójne standardy stosowane przez Unię Europejską. „Wobec nas Unia stosuje inne miary. Dlaczego jako Polacy mamy się godzić na gorsze traktowanie?!” – pyta, twierdząc, że właśnie tego w głównej mierze dotyczy obecny spór, a nie tylko sposobu organizacji Sądu Najwyższego. „TSUE mówi, że tego, co wolno Niemcom, Holendrom czy Hiszpanom, nie wolno Polakom. To kolonialna mentalność, która nie ma nic wspólnego z prawem” – skomentował.

Wesprzyj nas już teraz!

Przyjęcie takiej postawy ze strony eurokratów oznaczałoby w opinii Ministra Sprawiedliwości zgodę na „segregację państw i obywateli”, podczas gdy „podstawą definicji naszych interesów i pozycji w UE musi być zasada, że Polacy i Polska nie mogą być traktowani gorzej niż inni”.

Zbigniew Ziobro został zapytany, czy Polska powinna wobec tego za wszelką cenę pozostawać w Unii Europejskiej. – Za wszelką cenę powinniśmy dążyć do tego, by bronić naszej podmiotowości i pozycji w UE. W przeciwnym razie Polska i Polacy będą tracić na członkostwie w UE. A więc – być, ale nie za wszelką cenę. Takie jest stanowisko Solidarnej Polski, bo nie mówię tego w imieniu rządu czy współkoalicjantów – odpowiedział.

Wątpliwości Solidarnej Polski, jak powiedział Ziobro, dotyczą również niektórych zapisów zawartych w Nowym Ładzie. Chodzi o politykę energetyczną, która pod naciskiem Unii Europejskiej „może nas kosztować nawet więcej niż te 2 biliony zł, o których wspomniałem. Za sam podatek za emisje CO2 Polska w ciągu siedmiu lat zapłaci na giełdzie we Frankfurcie kwotę odpowiadającą całemu budżetowi covidowemu, który Polska wynegocjowała, czyli 100 miliardom złotych”.

 

Źródło: rmf24.pl

FO

Opcja Polexit. Lisicki o perspektywach na wyjście z UE || Jaka jest prawda?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram