10 stycznia 2017

Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania przekazał do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich informację o tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło czynności przygotowujące do wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej. Konwencja była wielokrotnie przedmiotem krytyki ze strony środowisk prawniczych, które zarzucały, że nie jest wystarczająco precyzyjna, a także zwracały uwagę, że może być „ideologicznym zamachem na porządek konstytucyjny”.

„Konwencja antyprzemocowa jest aktem jawnie dyskryminującym mężczyzn, chyba że ci ubierają się w sukienki i udają kobiety” – tak w 2014 r. pisała dr Joanna Banasiuk z Instytutu Ordo Iuris, komentując zapowiedzi dotyczące planów ratyfikacji konwencji. Po informacji, jaką przekazał Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Adam Lipiński, wszystko wskazuje na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotowuje się co wypowiedzenia tej szkodliwej regulacji.

Wesprzyj nas już teraz!

Lipiński poinformował w stanowisku skierowanym do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, że wpłynął do niego projekt wniosku o wypowiedzenie tzw. konwencji antyprzemocowej wraz z uzasadnieniem. Projekt miał zostać sporządzony i przesłany do konsultacji międzyresortowych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Sam Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania prosi również Biuro RPO, aby w tej sprawie zwracać się bezpośrednio do projektodawcy tj. Ministerstwa Sprawiedliwości. Lipiński, w jednym z wywiadów przyznał, że prywatnie popiera inicjatywę wypowiedzenia przez polski rząd konwencji antyprzemocowej. W grudniu zeszłego roku, głos w tej sprawie zabrała również premier Beata Szydło, ale zaprzeczyła wówczas wszelkim sugestiom jakoby rząd pracował nad wypowiedzeniem konwencji.

Dokument stworzony przez Radę Europy był wielokrotnie krytykowany środowiska prawnicze. Wśród krytyków konwencji był m.in. prof. Andrzej Zoll. – Jako prawnik stwierdzam też, że dokument ten jest napisany bardzo złym, w wielu miejscach nieprecyzyjnym językiem, jest w nim dużo sprzeczności, co może skutkować wątpliwościami w stosowaniu tej Konwencji, a przede wszystkim pozostają wątpliwości co do intencji jej twórców. Powstaje pytanie, czy nie ma tu jakiegoś drugiego dna? – pytał były prezes TK.

W bardzo zdecydowanych słowach wyrażała się o konwencji również dr Joanna Banasiuk z Instytutu Ordo Iuris, która zwróciła uwagę, że regulacja sprzyja środowiskom LGBT. „W 2009 r. pod naciskiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek (ILGA) wprowadzono do konwencji istotne zmiany, w wyniku których płeć pozbawiono jakiegokolwiek odniesienia do jej wymiaru biologicznego, czyniąc konwencję poręcznym instrumentem realizacji interesów transseksualistów. Istotnym modyfikacjom poddano też samo rozumienie przemocy. O ile w jej pierwotnym brzmieniu mowa była o „genderowym rozumieniu przemocy wobec kobiet” jako jednym ze sposobów pojmowania tego zjawiska, o tyle w ostatecznym brzmieniu ta ideologiczna perspektywa stała się jedynie słusznym, odgórnie zadekretowanym stanowiskiem” – pisała w 2014 r. na łamach „Rzeczpospolitej”.

Konwencja o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwana powszechnie konwencją antyprzemocową to regulacja Rady Europy z 2011 roku, którą podpisało 36 krajów Europy. Dokument został ratyfikowany przez 16 państw, w tym 8 należących do Rady Europy, co pozwoliło na wejście jej w życie.

 

 

Źródło: wprost.pl, PCh24.pl, Rzeczpospolita

pdc

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram