W piśmie skierowanym do Komisji Europejskiej z dnia 11 maja, ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec i Włoch – Thomas de Maiziere oraz Marco Minniti – zaapelowali do władz UE, by rozpocząć „misję” na granicy libijsko-nigryjskiej. Miałaby ona powstrzymać napływ imigrantów.
W swoim liście politycy stwierdzili, że „są przekonani, iż wszyscy musimy zrobić więcej”, aby „zapobiec ponownemu ryzykowaniu życiem przez setki tysięcy ludzi oczekujących w Libii lub pozostających w rękach przemytników na Morzu Śródziemnym”.
Wesprzyj nas już teraz!
Włosi zarejestrowali od początku bieżącego roku do połowy kwietnia blisko 42 tys. 500 migrantów, którzy przypłynęli na łodziach przez Morze Śródziemne. 97 proc. z nich przybyło z Libii.
Ministrowie wezwali do jak najszybszego utworzenia „misji UE na granicy Libii i Nigru”. Aby zamknąć szlak imigrancki z Nigru do Libii, ministrowie wzywają do wspierania „wzdłuż granicy” programów rozwoju lokalnych społeczności.
Jednocześnie chcą, aby kraje UE udzieliły znacznego „wsparcia technicznego i finansowego” władzom libijskim zwalczającym nielegalną migrację, szczególnie na granicy z Nigrem.
Libia jeszcze za rządów Muammara Kadafiego próbowała kontrolować swoją południową granicę z Sudanem, Czadem i Nigrem. Po jego obaleniu w roku 2011 sytuacja wymknęła się spod kontroli. Wielu imigrantów z afrykańskich krajów próbuje za wszelką cenę przedostać się do Europy w nadziei na lepsze życie.
Przemytnicy pobierają coraz większe opłaty za przerzucenie ich do Włoch. Rząd libijski uznawany przez UE zawarł porozumienie z Brukselą w sprawie ograniczenia napływu imigrantów. W obozach libijskich dla imigrantów przebywa od 7. do 8 tys. imigrantów, głównie z Afryki Subsaharyjskiej.
Przywódcy UE wyznaczyli plan powstrzymania migracji z Libii na nieformalnym szczycie w Malcie 3 lutego br., oferując rządowi w Trypolisie 200 milionów euro w celu poprawy kontroli granic.
Liderzy UE zgodzili się na natychmiastowe działania operacyjne, które pomogłyby zmniejszyć liczbę nielegalnych imigrantów i ratować życie tych, którzy próbują ryzykować podróż szlakiem środkowo-śródziemnomorskim.
Plan uzgodniony na Malcie przewiduje szkolenie, wyposażenie i wspieranie libijskiej straży przybrzeżnej w celu powstrzymania przemytu ludzi i zwiększenia operacji poszukiwawczych oraz ratowniczych.
UE ogłosiła wówczas, że będzie ściśle współpracować z Międzynarodową Organizacją Migracji i Agencją ds. Uchodźców ONZ w celu zachęcania imigrantów do dobrowolnych powrotów z Libii do krajów swego pochodzenia.
Źródło: euractiv.com
AS