30 maja ministrowie Unii Europejskiej podpisali Pakt Amsterdamski w sprawie podjęcia działań na rzecz zrównoważonego rozwoju miast. To nowa forma jednoczenia gmin, rządów i organizacji pozarządowych w celu realizacji kosztownych programów ekologicznych i agendy lewicowej, mającej przekształcić ośrodki miejskie w oazy tolerancji. Miasta mają stać się „platformami procesu demokratycznego, dialogu kulturowego i różnorodności kulturowej”.
Zgodnie z danymi ONZ i UE z 2014 r., ponad połowa światowej populacji (54 proc.) żyje na obszarach miejskich. Do 2050 roku liczba mieszkańców miast ma się zwiększyć do 66 proc., co oznacza, że w aglomeracjach i mniejszych ośrodkach żyć będzie ponad 6 miliardów ludzi.
Wesprzyj nas już teraz!
Światowi przywódcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych od dawna naciskają, by podjąć działania, które pomogą scalić wspólnoty lokalne coraz częściej dystansujące się od władzy.
30 maja ministrowie UE zatwierdzili w holenderskiej stolicy Pakt Amsterdamski, uzgodniony wcześniej przez ponad 120 dużych miast, który – jak ogłoszono – ma na celu poprawę warunków życia w miastach i miasteczkach w całym bloku UE.
Umowa daje ogromne możliwości wpływania na lokalną politykę organizacjom lewicowym, które pod pretekstem szerzenia rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju mogą promować najbardziej skrajne zachowania moralne.
Oficjalnie Pakt Amsterdamski ma stymulować inwestycje w celu tworzenia „zielonych” miejsc pracy i czynienia miast przyjaźniejszymi do życia. Inwestycje w ekologiczne rozwiązania będą pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), z którego do 2020 roku przydzielono 15 miliardów euro na zrównoważony rozwój obszarów miejskich. Ogólna kwota inwestycji, która dotrze do miast, będzie znacznie większa: około 80–90 miliardów euro.
UE chce m.in. ograniczyć zużycie energii w budynkach do 2030 roku. Agenda miejska UE będzie pomagać w rozwoju unii energetycznej poprzez wdrażanie inwestycji w sieci energetyczne, energię odnawialną i wydajność energetyczną, szczególnie w budynkach. Mają powstać nowe parki, zielone dachy i ekologiczne bariery dźwiękowe.
W ubiegłym roku ONZ przyjęła program określający 17 celów zrównoważonego rozwoju, które stały się podstawą Paktu Amsterdamskiego.
Zgodnie z wcześniejszą inicjatywą burmistrzów i prezydentów miast ma powstać sieć aglomeracji ściśle ze sobą współpracujących w celu zapewnienia zrównoważonych i stabilnych systemów żywnościowych. Ma nastąpić poprawa kultury żywności i systemów obszarów miejskich. Aglomeracja wspólnie mają radzić sobie z problemem biedy, wykluczenia, szybko starzejącego się społeczeństwa, rzekomymi zmianami klimatycznymi, z otyłością, marnotrawieniem żywności i nietolerancją części obywateli wobec imigrantów oraz odmiennych zachowań itp.
Sygnatariusze paktu wskazali na potrzebę budowania nowych, silnych i niezależnych struktur zarządzania ponadregionalnego oraz walkę z polaryzacją społeczną. Miasta przyszłości mają – poprzez szeroko rozumianą działalność kulturalną – propagować tolerancję dla wszelkiej „odmienności”. Mają walczyć z ksenofobią, rasistowskimi postawami i niechęcią wobec imigrantów oraz ich kultury. Mają także podjąć działania aktywizujące kobiety na rynku pracy, zwłaszcza w sektorze usług świadczonych wobec starzejącej się populacji miast.
Źródło: euractiv.com, ec.europa.eu
AS