22 października 2021

Missouri: chrześcijańska wspólnota zwycięża w sądzie. Oskarżyła władze o nadmierne restrykcje kowidowe

(pixabay.com)

Baptystyczny Abundant Life Church z Missouri pozwał władze hrabstwa Jackson o nałożenie nieproporcjonalnych, w porównaniu do innych form działalności, restrykcji na czas pandemii COVID-19. Sprawa zakończyła się ugodą, ze wskazaniem na wnioskodawcę.

W ramach ugody, hrabstwo Jackson wraz z placówką medyczną University Health zgodziło się wypłacić 150 tys. dolarów odszkodowania, oraz zapewniło, że w zamian za wycofanie pozwu w przyszłości nie będzie nakładać na organizacje religijne bardziej rygorystycznych wymagań niż w przypadku działalności świeckich.

Nabożeństwa odbywające się w Abundant Life Church gromadziły regularnie około 4500 osób. Kiedy wspólnota wnosiła pozew do Sądu Okręgowego USA dla Zachodniego Dystryktu Missouri w maju 2020 r., pandemiczne restrykcje ograniczyły ilość uczestników do 10 osób. W tym samym czasie sklepy, restauracje i bary nie posiadały limitów osobowych, lecz procentowe. Powyższe miejsca mogły odwiedzać osoby w liczbie stanowiącej 10-25 proc. pojemności lokalu.

Wesprzyj nas już teraz!

Wspólnota argumentowała, że przepisy są sprzeczne zarówno z Pierwszą Poprawką, jak i Konstytucją Missouri. „Gdyby Abundant Life zajmowało się sprzedażą detaliczną lub serwowało jedzenie i alkohol jako bar (…) władze Jackson County umożliwiłby udział w nabożeństwach 474 osobom” – podkreślali przedstawiciele organizacji.

Pod koniec listopada 2020r ., Sąd Najwyższy USA orzekł, że ograniczenia nałożone przez stan Nowy Jork na instytucje religijne stanowiły naruszenie ochrony wolności praktyk religijnych w ramach Pierwszej Poprawki. Po orzeczeniu, biskup Brooklynu, którego diecezja była powodem w pozwie, stwierdził, że kult religijny należy uznać za niezbędny podczas pandemii koronawirusa.

„Nie tylko nie ma dowodów na to, że wnioskodawcy przyczynili się do rozprzestrzeniania się COVID-19, ale istnieje wiele innych, mniej restrykcyjnych zasad, które można przyjąć, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wśród osób uczęszczających na nabożeństwa. Maksymalną ilość uczestników przykładowo można by powiązać z wielkością kościoła lub synagogi”– napisał sąd.

„Nawet w czasie pandemii nie można zapomnieć o Konstytucji. Omawiane tu ograniczenia, skutecznie ograniczające możliwość uczestnictwa w nabożeństwach religijnych dla wielu osób, uderzają w samo sedno gwarancji wolności religijnej zawartej w Pierwszej Poprawce” – uzasadniał.

 Źródło: catholicnewsagency.com

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram