23 listopada 2021

Junta, która przejęła w lutym władzę w Mjanmie w wyniku zamachu stanu, coraz częściej atakuje katolickie instytucje. W poniedziałek w stolicy stanu Kaja żołnierze splądrowali katolicką klinikę działającą przy katedrze Chrystusa Króla. Aresztowali wszystkich pracowników i zmusili pacjentów do opuszczenia placówki.

 

Ponad 200 żołnierzy i policjantów szturmowało budynek katedry i siedzibę miejscowego biskupa w miejscowości Lwaingkaw. Zajęli klinikę Karuna i wyrzucili przebywających w niej 40 pacjentów. Aresztowali 18 osób, głównie personel medyczny: lekarzy, pielęgniarki i wolontariuszy. Zarekwirowali także cały sprzęt.

Wesprzyj nas już teraz!

W czasie nalotu wokół kompleksu katedralnego wojsko rozmieściło posterunki oraz zablokowało drogi dojazdowe. Jak donosi agencja Catholic News Asia, liczna grupa żołnierzy co najmniej trzy razy przetrząsnęła wszystkie budynki, w tym mieszkanie biskupa. Akcja trwała ponad siedem godzin. – Prowadzimy działalność charytatywną i nie mamy na sumieniu żadnych wykroczeń. Nie mamy pojęcia, dlaczego nas napadli i czego szukali – powiedział ks. Francis Soe Naing, kanclerz diecezji.

Duchowny zaznaczył, że po przewrocie wojskowym nie jest niczym niezwykłym, że wojsko plądruje instytucje katolickie, zabija cywilów, pali domy i dokonuje bezprawnych aresztowań. Dzieje się tak szczególnie w regionach zamieszkałych przez chrześcijan, takich jak stan Kaja. Konflikt spowodował przesiedlenia ponad 100 tysięcy osób, w tym wielu katolików. – W naszej diecezji poważnie ucierpiało co najmniej 10 parafii. Pomoc kościelna dociera obecnie do ponad 70 tysięcy wewnętrznych przesiedleńców. Dostarczamy leki, żywność, koce i ubrania – powiedział ks. Naing.

Stan Kaja to górzysty region, uważany za twierdzę katolicyzmu w kraju, w którym większość stanowią buddyści. Na tych terenach mieszka około 90 tysięcy katolików na ogólna liczbę 355 tys. mieszkańców.

 

Źródło: vaticannews.va / KAI

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez