Wśród australijskich kobiet presja na zmiany w Kościele, choć rzekomo zgodna z „duchem czasu”, charakterystyczna jest dla starszego pokolenia. W przywołanych przez anglojęzyczny portal pillarcatholic.com badaniach nastawienia wierzących kobiet wobec Kościoła, zaobserwowano wyraźny „konserwatywny” wśród młodszych respondentów. Młode kobiety w znacznie mniejszym stopniu wyrażały poparcie dla prób przemodelowania nauczania o seksualności, czy ordynacji kapłańskiej kobiet.
– Starsi respondenci okazali się bardziej popierać reformę i zmianę (…) w większości zagadnień – czytamy w 84 stronowym podsumowaniu australijskiego wydania International Survey of Catholic Woman. Choć autorzy obszernego badania twierdzą, że w ogólnym ujęciu większość uczestniczek charakteryzuje się „postępowym” podejściem do nauczania Kościoła, to poparcie dla zmiany jest znacznie mniejsze wśród młodszych ankietowanych.
– Ma miejsce odepchnięcie w kierunku konserwatywnym. Myślę, że to ma wpływ na młodych dorosłych w Kościele – komentowała zaobserwowany trend współautor ankiety, Tracy McEwan, zatrudniona na australijskim Uniwersytecie Newcastle.
Wesprzyj nas już teraz!
Różnice w nastawieniu starszego i młodszego pokolenia Australijek widać w odpowiedziach m.in. na pytanie o poparcie dla „dialogu” Kościoła ze współczesnym światem. „(…) W [sekcji – red.] otwartych odpowiedzi była duża grupa głównie starszych respondentów, którzy nadawali priorytet reformie Kościoła i jego nauczania przez dialog ze zwykłymi katolikami i światem świeckim”, czytamy w podsumowaniu. „Kontrastowo, była mniejsza, młodsza kohorta respondentów, którzy sprzeciwiali się jakiejkolwiek modernizacji Kościoła i postrzegali reformę jako powrót do ortodoksji i tradycji, łącznie z Tradycyjną Łacińską Mszą”, przedstawiali rezultaty ankiety badacze.
Jak relacjonowali autorzy, młodsi uczestnicy badania okazali się zdecydowanie rzadziej popierać propozycje użycia genderystycznej nowomowy w liturgii i dokumentach Kościoła. W dużo większym stopniu wykazywali też szacunek dla tradycji, pieczołowicie sprawowanej liturgii, czy eucharystycznego kultu.
„Niektórzy młodzi respondenci mówili z pasją o ważności tradycyjnych praktyk i wpływie Tradycyjnej Mszy (…) na ich wiarę”, przyznali naukowcy. Jak dodawali, wyraźny wpływ wieku widoczny był również w odpowiedziach na pytanie o możliwość zawarcia „ponownego małżeństwa” po rozwodzie, czy ocenę zagrożenia spowodowanego klerykalizmem. Ten ostatni 94 proc. osób powyżej 70 roku życia uważało za szkodliwy. Zdanie to podzielała blisko połowa (52 proc.) uczestniczek w wieku pomiędzy 18 a 40 rokiem życia.
Wśród młodych zauważono także wyraźniejszą niechęć do angażowania się Kościoła w zagadnienia „sprawiedliwości społecznej”, czy „globalnego ocieplenia”. „Jako Kościół zapomnieliśmy o nadprzyrodzonym elemencie naszej wiary. Nie jesteśmy Kościołem sprawiedliwości społecznej, czy zmiany klimatu. Musimy trzymać się mocno prawdy, nieważne, jak niepopularna by była”, cytują słowa jednej z młodych uczestniczek autorzy badania.
Zdaniem badaczy, trend powrotu młodych do katolickiej ortodoksji można było zaobserwować w ankietach z udziałem kobiet z państw takich jak Kanada, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Zdaje się on być charakterystyczny dla państw anglojęzycznych i poza nimi nie zarysowuje się z podobną wyrazistością
Źródło: pillarcatholic.com
FA