„Stawiam na życie! A Ty?” – pod takim hasłem odbyło się XIX Ogólnopolskie Forum Młodych we Wrocławiu. Wśród kilkunastu znamienitych prelegentów znaleźli się m.in. Wojciech Cejrowski – znany z bezkompromisowych poglądów podróżnik i dziennikarz, prof. Bogdan Chazan – dyrektor Szpitala św. Rodziny w Warszawie, propagator naprotechnologii oraz Lech Dokowicz – operator i producent filmowy, znany z wystąpień demaskujących okultyzm w środowisku techno.
Trwające trzy dni (od 20-22 listopada) Forum było poświęcone tematyce życia w różnym jego okresie oraz działaniom skierowanym przeciw życiu: eutanazji, aborcji i in vitro. Naukowcy i praktycy wieloaspektowo i precyzyjnie prezentowali tę trudną tematykę. Podczas wykładów można było usłyszeć zarówno konkretne, twarde fakty dotyczące m.in. statystyk czy zagadnień prawnych, jak też poznać ich szerszy kontekst naukowy, emocjonalny i społeczny.
Wesprzyj nas już teraz!
Definicje a fakty
Prof. Bogdan Chazan w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę m.in. na konsekwencje logiczne faktów, dotyczących życia: na to, że przyjęcie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) definicji, iż ciąża zaczyna się nie od zapłodnienia ale od zagnieżdżenia zarodka w macicy, nie może przesądzać o losie człowieka i zwalniać z odpowiedzialności za pozbawienie go życia przed tym momentem. – Nie jest ważne, kiedy zaczyna się ciąża lecz kiedy zaczyna się człowiek – powiedział prof. Chazan.
Młodzi już wiedzą
Forum, jak co roku, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na wykładach gromadzili się przede wszystkim ludzie młodzi: świeccy i alumni seminarium. Największą liczbę – ponad 300 słuchaczy – zgromadził występ Wojciecha Cejrowskiego, reklamowanego pod hasłem: Stop aborcji.
Rzetelny blok informacyjny stanowiły wykłady dotyczące naprotechnologii. – Naprotechnologia jest nowoczesną metodą leczenia niepłodności – powiedziała jedna z prelegentek, dr Katarzyna Dunajska. – Uczy szacunku dla godności człowieka, jego płciowości i szacunku dla życia od chwili poczęcia. Temat przekazywania życia, to temat szczególnie ważny dla młodych. Cieszę się, widząc ich tu tak wielu: to znaczy, że dbają, by swoje działania opierać na rzetelnej wiedzy i prawdzie.
W tym kontekście bardzo istotne było także wystąpienie dr. Tadeusza Wasilewskiego, który przez 14 lat był związany z programem in vitro, a teraz – jak sam o sobie mówi – „staje w obronie swojego najmniejszego pacjenta”.
A co z przyszłością?
Eutanazja to kolejny temat, któremu poświęcono jeden z trzech dni Forum. Omawiano ją zarówno w kontekście potrzeb osób starszych, jak też w kontekście stanowiska chrześcijaństwa wobec „dehumanizującej filozofii eutanazji”. Zwieńczeniem konferencji było wystąpienie dotyczące cywilizacja życia jako fundamentu dobra wspólnego narodu. Swoistym uzupełnieniem wystąpień były wieczorne programy kulturalne, dotyczące tematyki.
Ogólnopolskie Forum Młodych to inicjatywa, organizowana przez wrocławskich kleryków.
Dorota Niedźwiecka
{galeria}