– Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, który przedstawił założenia nowego rządowego programu tzw. Tarczy Antyinflacyjnej.
Szef polskiego rządu zapowiedział, że w ramach tzw. Tarczy Antyinflacyjnej zostanie wprowadzona obniżka podatku VAT na gaz ziemny z poziomy 23 proc. na poziom 8 proc. Ponadto od 20 grudnia zostanie wdrożona na 5 miesięcy obniżka cen paliw poprzez m.in. obniżenie akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. – Po drugie, od 1 styczna 2022 r. do 31 maja 2022 r., też na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. I także wdrożymy rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na pięć miesięcy – powiedział.
Obniżony VAT na gaz ziemny ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/83OmeTcGa2
Wesprzyj nas już teraz!
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
– Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co w naszych rękach, w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej byłoby przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję, że zamortyzuje to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości w kolejnych kwartałach podejmiemy kolejne działania – przekonywał Prezes Rady Ministrów.
⛽️ Obniżka cen paliw ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/gxDUQ7Qjzr
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
Premier Morawiecki zapowiedział również, że w roku 2022 ograniczone zostanie tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych etatów czy urzędów. Jeśli pojawi się konieczność wzmocnienia kadrowego, to będzie się odbywać ono na zasadzie etat za etat.
Obniżony VAT na energię elektryczną ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/8BW8m9bSAd
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
Rząd zamierza także doprowadzić do przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod kątem ich efektywności. Poza tym premier zapowiedział również ograniczenie finansowania programów w ramach już istniejących funduszy celowych. Te działania mają dać – jak wynikało z informacji przedstawionej podczas konferencji prasowej – oszczędności rzędu 3-5 mld zł.
Morawiecki zapowiedział, że będzie występował na forum UE o dodatkowe instrumenty, które będą mogły zamortyzować wzrost cen. – Będziemy blokować te działania, które mogą doprowadzić do dalszej zwyżki energii elektrycznej – podsumował premier.
Źródło: Polsat News
TK