Biskupi z Wisconsin w USA napisali list dotyczący migracji. Przypominają, że nauczanie Kościoła katolickiego sprzeciwia się polityce kompletnego otwarcia granic.
Biskupi przypomnieli, że katolickie stanowisko na temat migracji musi bazować na słowach samego Jezusa Chrystusa. Nasz Pan mówił, że kto przyjmuje przybysza, ten Jego przyjmuje (Mt 25, 35). Katechizm Kościoła Katolickiego uczy, że bogate narody są zobowiązane – w granicach swoich możliwości – do przyjmowania imigrantów poszukujących bezpieczeństwa i polepszenia losu (KKK 2241).
Nie oznacza to jednak, zaznaczyli, że Kościół katolicki popiera politykę otwartych granic. Wprost przeciwnie. „Kiedy Kościół wspiera migrantów, nie czyni tego celem utrudniania egzekwowania praw dotyczących migracji ani po to, by zachęcać do nielegalnego przekraczania granic. Kościół wzywa raczej do tego, by wszyscy przestrzegali prawa i dbali o podstawowe prawa człowieka” – napisali biskupi.
Wesprzyj nas już teraz!
„Kościół katolicki zawsze przyjmuje przybyszów, ale uznaje równocześnie prawo narodu do regulowania migracji ze względu na dobro wspólne. Kraje mają suwerenne prawo do kontroli nad swoimi granicami. Bezpieczne granice służą wszystkim. Kościół sprzeciwia się zarówno całkowicie otwartym, jak i całkowicie zamkniętym granicom. Polityka migracyjna musi wytworzyć właściwy balans pomiędzy prawami migrantów a prawami suwerennymi” – dodali.
Hierarchowie wskazali, że masowe deportacje nielegalnych imigrantów nie są dziś żadnym rozwiązaniem. Należy postawić na rozróżnianie pomiędzy tymi migrantami, którzy stwarzają rzeczywiste zagrożenie dla społeczeństwa i których można w efekcie prawomocnie wyrzucić z kraju, a tymi, którzy są w USA od lat, nie popełniali przestępstw i mają swój wkład w dobro wspólne.
Biskupi napisali, że Amerykanie muszą oprzeć się pokusie uznawania, że ich ziemia ma być otwarta wyłącznie dla aktualnych obywateli. Trzeba opracować nowe prawo migracyjne, które będzie rozsądne – pozwoli na przyjazd imigrantom, ale zabezpieczy zarazem społeczeństwo.
Źródło: wisconsincatholic.org
Pach