4 kwietnia 2023

Modlitwa o nawrócenie homoaktywistów dyskryminacją? Jest decyzja sądu ws. działaczy Fundacji PRO-Prawo do Życia

(Różaniec, zdjęcie ilustracyjne / Źródło: Pixabay)

Sąd Rejonowy w Częstochowie uniewinnił dwóch działaczy Fundacji Pro – Prawo do życia obwinionych o rzekome zakłócanie demonstracji ruchu LGBT. Wolontariusze uczestniczyli w zgromadzeniu zorganizowanym w pobliżu tzw. Marszu Równości. W toku postępowania ustalono, że kontrmanifestacja miała pokojowy charakter i polegała głównie na wspólnej modlitwie.

Sprawa dotyczyła wydarzeń z 16 lipca 2022 r. Tego dnia w Częstochowie zorganizowany został tzw. IV Marsz Równości. Fundacja PRO – Prawo do życia zgłosiła także zgromadzenia publiczne, które miały charakter kontrmanifestacji, wyrażającej sprzeciw wobec postulatów lobby LGBT. W rzeczywistości aktywność działaczy Fundacji PRO – Prawo do życia sprowadzała się przede wszystkim do wspólnej modlitwy.

Częstochowska policja zarzuciła działaczom Fundacji domniemane przeszkadzanie w przebiegu tzw. Marszu Równości. Zostali oni obwinieni o czyn z art. 52 § 2 pkt 1 Kodeksu wykroczeń. Co istotne, wolontariuszom zarzucano wypełnienie znamion tego czynu m.in. poprzez „skandowanie” albo „emitowanie treści odmiennych od wygłaszanych na zgromadzeniu IV Marsz Równości”.

Wesprzyj nas już teraz!

W toku obu procesów ustalono m.in., że działacze nie podnosili żadnych okrzyków, nie wykonywali żadnych gestów w kierunku manifestacji zwolenników ruchu LGBT, a zgromadzenie Fundacji Pro miało pokojowy charakter i przebieg. Wolontariusze byli uczestnikami niezakazanych zgromadzeń publicznych, które miały stanowić wyraz sprzeciwu wobec treści prezentowanych na tzw. „Marszu Równości”.

Zgromadzony materiał dowodowy, w tym przedstawione nagrania Fundacji Pro – Prawo do życia, jednoznacznie potwierdziły, że obwinieni nie wypełnili swoim zachowaniem znamion zarzucanych im czynów. Sąd w obu sprawach przychylił się do stanowiska obrońców obwinionych. Do akt sprawy zostały dołączone m.in. stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich, który w swoich pismach do Komendanta Głównego Policji wskazywał, że prawo do kontrmanifestacji, jest jednym z podstawowych wyrazów prawa do wolności słowa i wypowiedzi oraz realizuje się w nich prawo do zgromadzeń publicznych.

Legalność zgromadzenia nie oznacza, że inne, nieuczestniczące w manifestacji ruchu LGBT osoby nie mogą wyrażać treści przeciwnych do prezentowanych podczas tej demonstracji. Wygłaszanie lub emitowanie treści „odmiennych” od eksponowanych na tzw. Marszu Równości nie powinno być zatem objęte ściganiem – skomentował Bartosz Malewski z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Przed sądem częstochowskim toczą się aktualnie jeszcze trzy postępowania, dotyczące tych samych wydarzeń z lipca 2022 r., w których obwinionych reprezentują prawnicy Instytutu Ordo Iuris.

Ordo Iuris

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram