Ponad 250 szkół zgłosiło się do przygotowanego przez MON programu dla klas mundurowych. 57 spośród nich zostało zakwalifikowanych do jego realizacji.
Nowy, jednolity program edukacji wojskowej zacznie obowiązywać we wrześniu bieżącego roku. Zakłada on realizację w drugiej i trzeciej klasie szkoły ponadpodstawowej naukę pierwszej pomocy przedmedycznej, terenoznawstwa, łączności, musztry, posługiwania się bronią etc. Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita” łącznie na wszystkie nowe przedmioty przewidziano 185 godzin lekcyjnych.
Wesprzyj nas już teraz!
Gazeta informuje, że „zajęcia będą odbywały się na bezpłatnie udostępnionych przez jednostki wojskowe obiektach, a część lekcji poprowadzą instruktorzy z wojska”. Ponadto zarówno uczniowie jak i nauczyciele zostaną wyposażeni w pakiet odpowiednio przygotowanych materiałów edukacyjnych. Resort przewiduje również organizowanie co roku specjalnych „zielonych szkół” o charakterze poligonu pozwalających sprawdzić nabyte przez uczniów wiedzę i umiejętności.
– Chcemy doprowadzić do tego, aby absolwenci szkół, które mają piony certyfikowanych klas wojskowych, mieli ułatwiony dostęp do służby wojskowej – powiedział „Rzeczpospolitej” Michał Dworczyk, wiceminister MON.
Program resortu obrony zakłada ponadto dodatkowe „zachęty” dla wszystkich, którzy ukończą „nową szkołę”. Chodzi m.in. o ułatwienia w przyjęciu do armii bądź podjęciu studiów wojskowych, a także zniżki w różnych kursach np. na prawo jazdy.
Z zapowiedzi MON wynika, że „klasy uczestniczące w pilotażu otrzymają w tym roku wsparcie finansowe z resortu obrony” w wysokości 1 mln zł. – Te kwoty sukcesywnie będą się zwiększały – podkreślił Dworczyk. Dodał, że „plany MON zakładają, iż za kilka lat w każdym powiecie oprócz kompanii Wojsk Obrony Terytorialnej będzie działała co najmniej jedna klasa mundurowa, tak aby jej absolwenci zasilili obronę terytorialną”.
Źródło: „Rzeczpospolita”
TK