15 czerwca 2017

Mongolia: powstała nowa parafia katolicka. Wspólnota ochrzczonych wiernych stale się rozwija

(Piotr Frydecki (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons)

W drugim co do wielkości mieście Mongolii – Erdenecie, powstała katolicka parafia pw. Miłosierdzia Bożego. Oficjalnie ustanowił ją 11 czerwca  prefekt apostolski Ułan Batoru bp Wenceslao S. Padilla CICM. Jest to jedna z trzech nowych parafii jakie mają zostać utworzone w bieżącym roku w Mongolii. „Jest to znak wielkiej nadziei, świadczący o nieustannym wzroście wspólnoty ochrzczonych Mongołów” – powiedział bp Padilla.

Początki nowejparafii sięgają 2013 roku, gdy pracujący w Mongolii kongijski kapłan Prosper Mbumba CICM dotarł do trzech mieszkających w tym mieście katolików. Celem jego działań było początkowo towarzyszenie tym osobom w przeżywaniu przez nich wiary, aby „nie były jak owce bez pasterza” – wspominał w rozmowie z watykańską agencją misyjną FIDES.

Wesprzyj nas już teraz!

„W tamtym czasie raz w miesiącu odprawiałem tam Mszę z trójką katolików” – wspominał kapłan. Stopniowo jednak wspólnota się rozrastała, gdy do wspomnianej trójki zaczęli przyjeżdżać ich krewni, przyjaciele, znajomi. Od 2015 miejscowa wspólnota zbiera się w każdą niedzielę i wówczas zrodziła się myśl o instytucjonalnym jej uznaniu. W roku 2016, gdy trwał Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, miejscowe władze wydało oficjalne zezwolenie na działalność wspólnoty chrześcijańskiej, która dla upamiętnienia tego wydarzenia przybrała tytuł Miłosierdzia Bożego.

„Dziś naszym pragnieniem jest stworzenie i życie wspólnoty uczestniczącej, w której kapłani i świeccy mogą promieniować Ewangelią i sprawiać, że mieszkańcy Erdenetu poznają, że Pan jest wśród nich” – powiedział do wiernych nowej parafii bp Padilla. Przy okazji ustanowienia nowej jednostki kościelnej jeden dorosły przyjął sakramenty chrztu, bierzmowania i eucharystii. Wcześniej miejscowi wierni świętowali już jeden ślub kościelny i sześć chrztów. Na katechizację uczęszcza wiele osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci i młodzież.

„Kościół w Mongolii, liczący ponad 1,3 tys. wiernych i mający od niedawna pierwszego rodzimego kapłana, z ufnością spogląda w przyszłość” – powiedział ks. P. Mbumba. Wśród ochrzczonych posługuje 20 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz 50 sióstr zakonnych w 6 parafiach.

Choć pierwsza katolicka jednostka terytorialna w Mongolii powstała 14 marca 1922, to w rzeczywistości Kościół tam nie istniał. Jego narodziny stały się możliwe dopiero po upadku reżimu komunistycznego i zapoczątkowaniu przemian demokratycznych w 1990. Wówczas przybyli tam pierwsi misjonarze z zagranicy, głównie z Filipin i Korei Południowej.

28 sierpnia 2016 bp Padilla wyświęcił na kapłana pierwszego rodowitego katolika mongolskiego – Josepha Encha. „Jest to historyczne wydarzenie w życiu Kościoła katolickiego w Mongolii” – powiedział biskup w rozmowie z „Missio”, papieskim dziełem charytatywnym, wspierającym Kościoły lokalne na terenach misyjnych. Przyszły kapłan przygotowywał się do swej posługi w seminarium w południowokoreańskim mieście Daejeong i tam 11 grudnia 2014 przyjął święcenia diakonatu, a 28 sierpnia został wyświęcony na kapłana w stolicy swego kraju.

 

 

Źródło: KAI, PCh24.pl

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram