10 marca 2022

Morawiecki na nieformalnym szczycie UE. W programie rozmowy o wojnie i obronności państw członkowskich

(fot. Andrzej Hulimka / Forum)

Polski premier dotarł dziś na miejsce nieformalnego szczytu Rady Europejskiej. W czasie odbywającego się we Francji spotkania Prezes Rady Ministrów weźmie udział w dyskusji o wojnie na Ukrainie, bezpieczeństwie energetycznym i militarnym, oraz stanie gospodarki państw członkowskich UE.   

Głównym punktem dwudniowego szczytu w Wersalu będą obrady poświęcone konfliktowi na Ukrainie i jego konsekwencjom. Unijni przywódcy mają omówić możliwości wsparcia i budowy odporności Ukrainy.

Nasz kraj podkreśla pilną konieczność dalszych dostaw uzbrojenia i wyposażenia dla ukraińskich sił zbrojnych w ramach uzgodnionego finansowania z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Polska zwraca również uwagę na potrzebę szerokiego wsparcia humanitarnego dla ludności cywilnej. Dotyczy to zarówno terenu Ukrainy, jak i uchodźców przybywających do naszego kraju i państw sąsiednich – wskazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Wesprzyj nas już teraz!

Dodał, że Polska opowiada się także za jak najszybszym potwierdzeniem przez Radę Europejską perspektywy członkostwa Ukrainy w UE i podjęcia kroków w celu przyznania jej statusu państwa kandydującego. – Polska jest zwolennikiem jak najszybszego przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej – podkreślał polityk. 

Postulujemy również pilne rozpoczęcie prac nad dalekosiężnym Planem Odbudowy Ukrainy. Bardzo ważne jest, aby w kolejnych latach Unia Europejska sfinansowała zniszczoną ukraińską infrastrukturę, szkoły, szpitale czy osiedla. Ukraina potrzebować będzie także nowych inwestycji i odtworzenia miejsc pracy. Unijna pomoc będzie tu niezbędna – zauważył rzecznik rządu.

Müller zaznaczył, że w związku z trwającą agresją Kremla przeciwko Ukrainie, Polska opowiada się za dalszym poszerzeniem pakietu sankcji. – Chodzi o osłabienie woli i zdolności Rosji oraz wspierającej ją Białorusi do kontynuacji agresji. Podkreślamy ponadto, że nie może być wyjątków w sprawie sankcji za wywołanie wojny na Ukrainie, np. jeśli chodzi o wyłączenia z systemu SWIFT. Wyjątki w tej sprawie są sprzeczne z ustaleniami, które już wcześniej zapadły. Opowiadamy się za jednoznacznym i niezwłocznym zamknięciem systemu SWIFT dla wszystkich rosyjskich banków – wyjaśnił rzecznik polskiego rządu.

Strona polska zwróci też uwagę na konieczność wzmocnienia obronności państw członkowskich.

(PAP)/ oprac. FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 136 209 zł cel: 300 000 zł
45%
wybierz kwotę:
Wspieram