13 stycznia 2014

Mózgi kobiet i mężczyzn się różnią!

(fot. hoefi / sxc.hu)

Sieć połączeń nerwowych w mózgu kobiety zasadniczo różni się od sieci połączeń w mózgu mężczyzny. Z drugiej strony mózgi kobiet i mężczyzn w zadziwiający sposób się uzupełniają. Naukowcy z Pensylwanii, którzy przeprowadzili badania na dotychczas największej próbie losowej, wykazali, iż między mężczyznami a kobietami istnieją istotne różnice neurobiologiczne, które skutkują różnicami w zachowaniu.

Badania przeprowadzone przez uczonych Akademii Medycznej w Pensylwanii wskazują na istnienie wyraźnych różnic w budowie sieci połączeń nerwowych w mózgu. U kobiet więcej neuronów obserwuje się w dolnej części mózgu od lewej do prawej półkuli. U mężczyzn więcej połączeń nerwowych występuje w obrębie każdej z półkul i od góry do dołu.

Wesprzyj nas już teraz!

Szefowa badań prof. Ragini Verma  z Zakładu Radiologii w Perelman School of Medicine na Uniwersytecie w Pensylwanii wraz z kolegami odkryła, iż istniejące lepsze połączenia neuronowe w obrębie poszczególnych półkul i ich specyficzny układ pozwala mężczyznom na lepszą percepcję i koordynację działań. W przeciwieństwie do tego, lepsze „okablowanie” u kobiet między lewą i prawą półkulą ułatwia im myślenie analityczne i intuicyjne.

 – Mapy te pokazują nam dużą rozbieżność – i zarazem komplementarność – w architekturze ludzkiego mózgu, które pomagają wytłumaczyć, dlaczego lepsi w określonych zadaniach są mężczyźni a w innych kobiety – przekonuje prof. Verma . Według badaczy mężczyźni osiągają wyższe efekty w nauce i wykonywaniu jednego zadania na raz. Są też szybsi w podejmowaniu decyzji. Kobiety z kolei mają lepszą pamięć i umiejętności społeczne. Są przystosowane do wielozadaniowości i pracy w grupach. Wcześniejsze prace wykazywały istnienie różnic płciowych w budowie mózgu, ale kwestie uwarunkowań poznawczych do tej pory nie były przedmiotem tak szerokich badań.

Grupa uczonych pod kierunkiem prof. Verma – obejmująca m. in. prof. psychologii Rubena C. Gura i profesor psychiatrii Rachel Gur, a także grupę neurologów i radiologów – przebadała blisko 1000 osób (521 kobiet i 428 mężczyzn) w wieku od 8 do 22 lat przy użyciu techniki obrazowania tensora dyfuzji. W ten sposób opracowano obraz połączeń nerwowych całego mózgu.

Badania te pomogą między innymi w lepszym poznaniu przyczyn zaburzeń neuropsychiatrycznych.

Źródło: uphs.upen.edu, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram