MSWiA zapowiada szereg zmian w prawie o ruchu drogowym, z których najbardziej dotkliwa zakłada utratę możliwości usuwania zebranych punktów karnych.
Rzecznik MSWiA Karolina Gałecka poinformowała, że resort pracuje nad rozporządzeniem, które wyeliminuje możliwość zmniejszenia liczby punktów karnych w postaci kursu doszkalającego za poniższe przewinienia: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, spowodowanie wypadku, niebezpieczne wyprzedzanie czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.
Projekt ma zakładać również zwiększenie kar w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości. Za złamanie ograniczenia do 50 km/h grozić będzie aż 15 punktów karnych, bez względu na to, jak bardzo została przekroczona prędkość.
Rozporządzenie w tej sprawie ma wejść w życie 3 czerwca br. Obecnie po przekroczeniu 24 punktów karnych (20 w przypadku kierowcy z rocznym stażem), kierowca traci prawo jazdy i jest kierowany na obowiązkuwoy kurs doszkalający zakończony egaminem. Punkty karne zostają usunięte po roku od daty zapłacenia mandatu.
Źródło: dorzeczy.pl
PR