Pod koniec lipca MSWiA ogłosiło kampanię polegającą na możliwości zaprojektowania wzoru paszportu. Akcja jest związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jedynym z motywów zaproponowanych przez resort jest wileńska Ostra Brama, która w historii Polski zajmuje szczególne miejsce. Litewski MSZ krytycznie zareagował na tę propozycję podkreślając, że Wilno znajduje się na terenie Litwy.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości, zainicjowało akcję pt. „Zaprojektuj polski paszport 2018”. Kampania polega na oddawaniu głosów na wybrane, a wcześniej zaproponowane przez MSWiA projekty, spośród których zostaną wyłonione najpopularniejsze. Motywy cieszące się największym wsparciem internautów będą umieszczone w paszportach wydawanych przez polskie urzędy w 2018 roku. Internauci mogą oddawać głosy m.in. na motyw wileńskiej Ostrej Bramy. Na propozycje polskiego resortu krytycznie zareagowało litewskie MSZ.
Wesprzyj nas już teraz!
„Wiceminister spraw zagranicznych Litwy pan Neris Germanas poinformował pana Grzegorza Poznańskiego, że takie zamiary są niezgodne z przyjaznymi relacjami sąsiedzkimi i są uważane przez stronę litewską jako nie do przyjęcia” – czytamy w komentarzu litewskiego MSZ dla portalu wp.pl w związku z propozycją MSWiA. Strona litewska podkreśla, że Wilno znajduje się na terytorium Litwy i wizerunek Ostrej Bramy nie powinien widnieć na oficjalnych dokumentach innego państwa.
Internauci mogą oddawać głosy na 13 zaproponowanych przez MSWiA motywów. Głosowanie odbywa się na stronie: zaprojektujpaszport.gov.pl. Oprócz motywu Ostrej Bramy, uczestnicy kampanii mogą wskazać wizerunek Władysława Grabskiego, motyw, na którym zamieszczono zdjęcie pomnika Powstańców Śląskich na Górze św. Anny, Kopiec Kościuszki w Krakowie, zdjęcie ks. Ignacego Skorupki oraz obraz Jacka Malczewskiego pt. „Polonia”. Co ciekawe, motyw Ostrej Bramy zdecydowanie prowadzi w wyścigu na najpopularniejszy projekt paszportu.
Źródło: wprost.pl, wp.pl
WMa