Do momentu wyjaśnienia sytuacji w Syrii, Urząd ds. Cudzoziemców nie będzie wydawał decyzji wobec obywateli syryjskich występujących o ochronę międzynarodową – przekazał we wtorek wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji napisał na platformie X, że „do momentu wyjaśnienia sytuacji w Syrii, Urząd ds. Cudzoziemców nie będzie wydawał decyzji odnośnie obywateli syryjskich występujących o ochronę międzynarodową”. Jak dodał, temat sytuacji w Syrii na pewno będzie dyskutowany na czwartkowej Radzie UE ds. wewnętrznych.
W związku z sytuacją w Syrii, część krajów Unii Europejskiej wstrzymała przyjmowanie wniosków o azyl od obywateli Syrii. Takie środki wprowadziły m.in. w Niemcy, Austria, Dania, Czechy, Szwecja, Belgia, Chorwacja i Włochy.
Wesprzyj nas już teraz!
Syryjscy bojownicy ogłosili w niedzielę nad ranem zdobycie stolicy kraju Damaszku i koniec ponad 50-letnich rządów rodziny Asadów. To najnowszy etap trwającej od 2011 r. wojny domowej, w której Asad był popierany m.in. przez Rosję, Iran i libański Hezbollah, kontrolowany przez władze w Teheranie.
Za przejęcie Damaszku i obalenie Asada odpowiadają jednak rebelianci dowodzeni przez grupę Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), były oddział Al-Kaidy. Na ich czele stoi były bojownik Al-Kaidy, Abu Muhamad al-Dżaulani.
W niedzielę wiceprezydent elekt USA JD Vance, przestrzegając przed świętowaniem upadku reżimu Asada, ocenił, że wielu syryjskich rebeliantów to dosłownie odnoga Państwa Islamskiego. – Można mieć tylko nadzieję, że stali się bardziej umiarkowani – powiedział.
Szefowie instytucji UE wyrazili w niedzielę zadowolenie z upadku dotychczasowych władz Syrii. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen określiła to jako „historyczną zmianę”, która „stwarza nowe możliwości, ale nie jest pozbawiona ryzyka”.
Źródło: PAP
RoM