8 października 2024

MSWiA: Zakaz noszenia broni w Krakowie i Wieliczce. Sprawdź!

(pixabay.com)

Czasowy zakaz noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym będzie obowiązywał od środy do soboty w Krakowie i Wieliczce w związku ze spotkaniem Grupy Arraiolos. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przedstawił resort spraw wewnętrznych i administracji.

W uzasadnieniu rozporządzenia resort wskazał, że wprowadzenie zakazu jest uzasadnione koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas spotkania Grupy Arraiolos mającego się odbyć w tych miastach 10-11 października.

Według MSWiA rozporządzenie obejmie ok. 23 tys. osób fizycznych i 136 podmiotów mających pozwolenia na broń i miejsce stałego pobytu lub siedzibę w woj. małopolskim, a także tych spoza województwa, którzy będą w tym czasie w Krakowie lub w Wieliczce.

Wesprzyj nas już teraz!

W związku ze spotkaniem wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wydał też rozporządzenie o zakazie przewozu towarów niebezpiecznych i ruchu pojazdów nienormatywnych w Krakowie i Wieliczce.

W czwartek zakaz będzie obowiązywał na pięciu ulicach Wieliczki: Daniłowicza, Klaśnieńskiej, Janińskiej, Matejki i Dembowskiego. W piątek obejmie część dróg w rejonie Rynku Głównego i Kazimierza w Krakowie, a także odcinek Wisły od mostu Dębnickiego do mostu Grunwaldzkiego. Zakazy nie dotyczą pojazdów służb ochrony państwa, porządkowych i ratowniczych.

Wojewoda zapewnił, że wprowadzenie tych ograniczeń nie jest niczym nadzwyczajnym, a procedura ta była już wielokrotnie stosowana przy okazji wydarzeń o charakterze międzynarodowym.

Grupa Arraiolos została powołana w 2003 r. podczas spotkania w portugalskiej miejscowości o tej samej nazwie. Ma charakter nieformalny i nie ma oficjalnie ustalonej listy uczestników. W ramach corocznych zebrań przedstawicieli państw członkowskich tego gremium omawiana jest sytuacja w UE, a także kwestie jej przyszłości. Głównym tematem rozmów tegorocznego spotkania będą perspektywy pogłębienia relacji transatlantyckich w dobie globalnych wyzwań i zagrożeń. Gospodarzem obrad w 2023 r. była Portugalia. (PAP)

pap logo

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 043 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram