14 kwietnia 2018

MSZ Izraela potwierdza. Prezydent Riwlin oskarżył Polskę o współudział w Zagładzie

(Reuven Riwlin, Fot. Grazyna Myslinska / FORUM )

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela wydało komunikat, w którym potwierdza słowa prezydenta Reuvena Riwlina, które cytował „The Times of Israel”. Przywódca Izraela miał oskarżyć Polskę o współudział w Holocauście. Prezydent Andrzej Duda pierwotnie zaprzeczył, że te słowa padły.

 

Komunikat izraelskiego MSZ opublikował na Twitterze Krzysztof Bosak, który dokonał tłumaczenia oficjalnego stanowiska Tel Awiwu. Znalazły się w nim słowa oskarżenia Polski przez Izrael o współudział w Zagładzie. Prezydent Reuven Riwlin wypowiedział je na spotkaniu przywódców Polski i Izraela, do którego doszło w Krakowie. „Polska ziemia pozwoliła na wykonanie przerażającej ideologii ludobójstwa Hitlera” – miał powiedzieć Riwlin. „To prawda, że Niemcy chcieli nas skrzywdzić, lecz mieli oni także pomocników” – to kolejny fragment wypowiedzi prezydenta Izraela.

 

„To nie przypadek, że nazywamy obozy śmierci obozami nazistów i ich kolaborantów. Nie ma wątpliwości, że było wielu Polaków, którzy walczyli z reżimem nazistów, ale nie możemy zaprzeczać, że Polska i Polacy przyłożyli rękę do eksterminacji” – brzmi inny fragment wypowiedzi Reuvena Riwlina, który padł podczas spotkania obu prezydentów w Krakowie.

 

Przypomnijmy, że oskarżeniom wobec Polski zaprzeczył pierwotnie prezydent Andrzej Duda, który odpowiedział na Twitterze korespondentce TVP. „Takie słowa w wystąpieniach Prezydenta nie padły” – napisał prezydent, komentując artykuł „The Times of Israel”, w którym była mowa o tym, że Polacy pomagali Nazistom w Holocauście.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie