Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Aleksander Stępkowski, niegdyś prezes Instytutu Ordo Iuris, odpowiedział na list wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, w którym urzędnik UE zaapelował do ministrów Ziobry i Waszczykowskiego o wstrzymanie prac nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. „Polska w pełni uznaje wolność i pluralizm mediów, traktując je jako kluczowy element pluralistycznego społeczeństwa” – zaznaczył prof. Stępkowski.
„Wszystkie kompetencje regulacyjne przyznane Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, w tym kompetencje mające na celu zapewnienie pluralizmu, pozostają nienaruszone. Nie ma takich wymogów prawa unijnego, które by nakazywały przyznać organowi regulującemu rynek mediów kompetencje ustalania składu zarządów spółek mediów publicznych” – zaznaczył wiceminister.
Wesprzyj nas już teraz!
W związku z tym – jak informuje Artur Dmochowski, rzecznik prasowy MSZ – podsekretarz stanu MSZ wyraził przypuszczenie, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej mógł otrzymać mylące i stronnicze wobec rządu polskiego informacje. „Wolność informacji i wolność słowa są w pełni doceniane i przestrzegane przez rząd polski, który podejmuje działania niezbędne dla pełnego ich zapewnienia” – podkreśla w liście wiceszef polskiego MSZ.
Wiceminister Aleksander Stępkowski zwrócił również uwagę komisarza Timmermansa na oświadczenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z 31 grudnia 2015 r. w którym stwierdzono: „Media publiczne w ciągu ostatnich lat osiągnęły stan patologii charakteryzujący się między innymi jednostronnością polityczną i brakiem pluralizmu, co prowadziło do manipulacji i przedstawiania nieprawdziwego obrazu Polski. Media publiczne nie wypełniają swojej misji ani obowiązków, na co SDP wskazało w czasie swojego Nadzwyczajnego Zjazdu, domagając się radykalnych zmian”.
Źródło: msz.gov.pl
KRaj